Socha bude vznikat v rámci tradičního Kovářského fóra. Ta je předzvěstí už zmíněného Hefaistonu. Výsledné dílo se vystaví na nádvoří hradu Helfštýn.

Milostovičtí kováři měli být na práci původně čtyři, ale jeden z nich onemocněl, takže nakonec jsou trochu oslabeni. Belgickou trojici vede Patrick Pelgroms. Mezi jeho spolupracovníky se řadí Philip Vervoort a Raf Nulens. Všichni jezdí na kovářská sympozia po celé Evropě. Díla těchto Belgičanů jsou odbornými porotami vysoce ceněna.

„Seznámili jsme se někdy okolo roku 2006. Bylo to na nějaké kovářské akci v Belgii. Od té doby jsou z nás přátelé," vysvětloval jeden z milostovických kovářů Ondřej Géla.

Kovárna Milostovice má určité renomé a za dobu své existence se stihla proslavit nejen v České republice. Uznání se jim dostalo i přímo na Helfštýně. Konkrétně na Hefaistonu 2011 slavili vítězství v kategorii volná tvorba za plastiku Dračího otce. Mistři černého cechu se do výroby padlého draka, který ozdobí nádvoří hradu, pustili už v průběhu uplynulého víkendu.

Práce by měly trvat týden. Půjde o figurální dílo. Drak bude skolený, bude ležet na zádech v esovitém prohnutí s roztaženými křídly.

Hefaiston si každým rokem získává větší a větší oblibu. Na Helfštýn se sjíždí umělečtí kováři z celého světa. V současnosti potvrdilo svou účast zhruba 350 mistrů černého řemesla. Pořadatelé však předpokládají, že by se jejich počet mohl zvýšit až na 500. Návštěvníci se mohou pokochat pohledem na více než tři stovky exponátů.

V loňském roce si Hefaiston nenechalo ujít devět a půl tisíce lidí. Na závěr si jenom připomeňme, že letošní ročník asi nejproslulejšího kovářského setkání u nás se uskuteční během soboty 30. a neděle 31. srpna.

Petr Dušek