Týkala se totiž stinné stránky prezidentova soukromého života, a to duševních problémů, které pronásledovaly jeho manželku i většinu dětí. Tento druh problémů prezident pravidelně konzultoval s výraznou osobností opavského zdravotnictví, ředitelem Slezského zemského ústavu pro choromyslné Ernstem Boeckem.

S vynikajícím lékařem se Masaryk seznámil ve Vídni, kde mu také doporučil místo v Opavě. Tam také lékaře navštívil během své cesty z dovolené na Slovensku.

„Mezi oběma učenci se rozvinulo přátelství. Masaryk se také s Boeckem radil o léčbě jeho ženy Charlotty a dcery Alice. Když později za války připravoval Masaryk v exilu boj o vznik samostatného československého státu, podporoval Boeck jeho rodinu v Praze, dokonce i jeho syna Jana, poslaného do převýchovu do Ameriky.

Alici, která byla kvůli otcovým aktivitám vězněna ve Vídní, Boeck navštěvoval ve vězení," informuje Bohumil Černý, který popsal Masarykovy osudu v souvislosti s Hilsneriádou.

.

Prezident před budovou zemské politické správy v Opavě spolu se slezským zemským prezidentem Josefem Šrámkem. foto: archiv

Právě proces s Leopoldem Hilsnerem, který měl v souvislosti se svým židovstvím rituálně zavraždit Anežku Hrůzovou, přivedl Masaryka do Polné. Aby měl dostatek prostoru situaci na místě tragédie zmapovat, vystupoval jako redaktor Gottlieb Boeck.

Po celou dobu přátelství obou mužů si opavský psychiatr vyměnil mnoho dopisů jak přímo s prezidentem, tak s jeho ženou Charlottou a dcerou Alicí. Obě ženy se potýkaly s duševními problémy celý život.

Charlotta nakonec umírala v ústraní prakticky paralyzována psychickou nemocí. Alici během jejího exilu v USA deprese užírala natolik, že musela podstoupit léčbu elektrošoky. Zemřela v krajanském československém domě pro seniory v Chicagu 29. listopadu 1966. Bylo jí necelých 88 let.

Rozšíření psychiatrie díky Boeckovi

Kdo přesně byl lékař, který se tak důvěrně znal s Masarykovými a postaral se o rozvoj psychiatrické léčebny v Opavě?

Ernst Boeck nejprve získal doktorát na univerzitě ve Vídni a pak dokončil medicínu ve Štýrském Hradci. Ovládal několik jazyků a do Opavy nastoupil 
1. března 1896 jako ředitel ústavu pro choromyslné.

„Do léčebné praxe zaváděl principy, později deklarované jako dynamická psychiatrie. Patřil k velmi erudovaným psychiatrům, ale jako ředitel se spíše zaměřil na zájmy ústavu, jeho organizační a ekonomické potřeby, takže se příliš neprosazoval ve studijní oblasti.

.

T. G. Masaryk během své návštěvy Opavy. foto: archiv

Za jeho ředitelování se opavský ústav rozrostl o další pavilon – psychiatrický chorobinec – a další dva pavilony pro neklidné pacienty," popsal činnost Ernsta Boecka historik Josef Gebauer.

Boeck kromě toho začal zapojovat pacienty do řemeslných činností a pracoval na samozásobitelském systému. V Opavě zůstal Boeck po ukončení své profesní kariéry. Pohřben je na opavském hřbitově mimo hlavní hřbitovní ulice.

Prvního prezidenta uctí u pamětní desky Sto šedesát pět let letos uběhne od narození Tomáše Garrigua Masaryka. Památku prvního Československého prezidenta si připomenou podobně jako 
v ostatních městech i v Opavě. U této příležitosti zvou zástupci města všechny na vzpomínkové setkání, které se uskuteční v sobotu 7. března od 10. hodin u pamětní desky 
T. G. Masaryka, umístěné na budově Slezské univerzity na Masarykově třídě.

Součástí vzpomínkové akce také bude nástup čestné vojenské jednotky v dobových uniformách, chybět nebudou ani salvy.