Šlápota se koná v sobotu 6. října. Jedná se o turistický pochod a jeho start je naplánován na 9. hodinu. Pořadatele by při prvním ročníku nejspíš vůbec nenapadlo, že tato akce tolik vejde do povědomí veřejnosti a oblíbí si ji třeba i celé rodiny. Počet zúčastněných se každoročně zvyšuje. Loni pochod absolvovaly tři stovky turistů.

Začínat se bude na hlučínském náměstí a následně všichni zúčastnění vyrazí směr Vřesina. Přesná trasa v jednotlivých ročnících se vždy měnila.

Organizátoři se snaží, aby vedla téměř výhradně krajinou a vyhýbala se silnicím. Startovné činí 30 korun, ale turisté se během pochodu dočkají občerstvení, kterým bude pivo a klobáska. Navíc se půjde okolo pevnostního bunkru Jaroš, jenž bude v průběhu Šlápoty zpřístupněn účastníkům.

V cíli na všechny startující čeká vystoupení kapely Pozdní sběr. „Přejeme si hlavně to, aby nám vyšlo počasí," doufal tiskový mluvčí Hlučína Miroslav Pech.

Hlučíňané nebudou kulturně strádat ani o týden později. V neděli 14. října se totiž na nádvoří hlučínského zámku uskuteční Koláčobraní. S touto akcí se pojí jedna legenda, podle níž byl nalezen pergamen, ve kterém se píše o tom, že kdysi bývala kolem zámku zahrada. Právě na ní měl vyrůst strom koláčovník. Při každoroční sklizni se pak vyhlášenými Hlučínskými koláči měli sytit poddaní.

Příští víkend si můžete nějaký ten koláč pořídit, i když z koláčovníku se s největší pravděpodobností nic trhat nebude. Zájemci si mohou vybrat zhruba ze třech tisícovek napečených koláčů. Připraven je i kulturní program. Své umění opět předvede hudební skupina Pozdní sběr. Vystoupí také Seniorky z Vřesiny.

Petr Dušek