„V minulých letech probíhalo otevírání turistické sezony Opavského Slezska na mnoha místech a v několika dnech. Pro letošní rok jsme se rozhodli pro jednu celodenní ucelenou akci, na které se budou jednotlivé oblasti prezentovat," vysvětlil hlavní organizátor celé akce Jan Černý.

Program začne od 9 hodin, oficiální zahájení pak proběhne v 10.30 hodin. Akce bude probíhat v areálu zámku v Hradci nad Moravicí. „Na nádvoří Červeného zámku vzniknou pódia. Stánky a další doprovodný program budou lidé moci navštívit také na trávnících kolem Bílého zámku i Bílé věže. Dále v parku vyroste také pohádkový les pro děti.

Program na Mariánských loukách bude spíše sportovně zaměřený, k vidění budou například vojenská ležení," pokračoval. V první části dne vystoupí se svým programem na pódiích zástupci jednotlivých regionů.

Odpoledne se uskuteční dva koncerty a také vystoupení divadelních spolků z oblasti Opavského Slezska. Program bude probíhat do 17 hodin, avšak ještě v 18 hodin budou návštěvníci moci zhlédnout představení divadelního spolku GRUNT s názvem Dívčí válka.

Na otevírání turistické sezony se návštěvníci mohou vydat také speciálním historickým vlakem.

„Protože chceme do našeho regionu přilákat i turisty nejen z Opavska, vyjede historický vlak ráno v 8.15 hodin 
z Ostravy, pojede přes Opavu a konečnou stanicí bude Hradec nad Moravicí. Odpoledne pojede vlak z Hradce do Opavy, aby se
s ním zpátky mohli svézt lidé, kteří se budou chtít zúčastnit třeba jen odpoledního programu," poznamenal Jan Černý.

Cestujícím budou vydávány speciální památeční jízdenky a také vlakový personál bude oblečen do dobových kostýmů.

Veronika Bernardová