V rámci charitativní akce se poběží čtyři závody na trati dlouhé šest kilometrů. Každého z nich se zúčastní patnáct soutěžních týmů, které bude tvořit vždy pět běžců plus jeden handicapovaný. Závodit se bude na speciálně upraveném sportovním vozíčku.

„Bude to sice závod, ale není podstatné, kdo doběhne první. Vítězi budou všichni, kdo se ho zúčastní," říká jeden z pořadatelů akce Joy Run Jan Vimmer a jeho starší bratr Tomáš doplňuje: „Hlavní podstatou je připravit pro děti a mladé lidi s handicapem den plný sportovních a kulturních zážitků a zábavnou formou je integrovat mezi své zdravé vrstevníky."

„Když vyhrajete, rozchodíme to"

Nadcházející akce Joy Run však není jediná, kterou projekt Joy Ride pro postižené děti připravil. Díky dobrovolníkům se v minulých dnech v opavské víceúčelovce zúčastnily i čtvrtfinále play-off basketbalové Kooperativa NBL, kde Opava ve čtvrtém zápase zvítězila nad Pardubicemi.

„Děti fandily a hnaly naše basketbalisty za vítězstvím," popisuje Jan Vimmer atmosféru a pokračuje: „Pro děti, které nemají možnost takovéto věci normálně zažít a jsou většinu času jen se svými rodiči, je to skutečný zážitek. Jsou za něj vděčné."

O handicapované děti se na akcích pomáhá starat i tým dobrovolníků. „Vidět ty rozzářené a nadšené oči dětí je k nezaplacení," komentuje s úsměvem dobrovolnice, která se akcí s Joy Ride pravidelně účastní Dominika Pavlíková.

Fanoušci z řad Joy Ride si připravili na zápas i speciální transparent, na němž stálo: „Když vyhrajete, rozchodíme to".

BK Opava - BK JIP Pardubice 81:65

„Je to taková nadsázka," směje se Tomáš Vimmer. Po vítězném utkání opavští hráči do „kotle handicapovaných fanoušků" hodili basketbalová trička.

Jedním z příznivců, kteří měli z nečekaného dárku radost, je i devatenáctiletý Zdeněk, který je synem hokejisty druholigového Slezanu Zdeňka Pavelka. „Pro handicapované děti je určitě přínosem, že se baví se svými vrstevníky. Vlévá jim to optimismus do žil a navíc je to rozvíjí a pomáhá jim to v jejich mentálním vývoji," dodává otec postiženého Zdeňka a už se těší na nedělní Joy Run.

„Určitě přijdeme i na další zápasy a ve fandění tým Joy Ride rozhodně nepoleví," slibují organizátoři i děti.

Poběží Mališová, Šiřina i Pospěch

Na nedělní sportovní události Joy Run bude kromě závodů připraven i bohatý doprovodný program. Vystoupí komik Václav Upír Krejčí, Česká Miss Earth 2015 Karolína Mališová, akci podpoří i basketbalista Jakub Šiřina, florbalistka Hana Sládečková, trenér opavského basketbalového týmu Petr Czudek nebo fotbalista Zdeněk Pospěch.

Na pódiu se předvede i zpěvák a básník Jan Kunze, kapela Baby Secondhand, Špek Band, Urban Robot nebo Bad Boyz. Nachystány budou i speciální workshopy, netradiční sporty a další zajímavé aktivity.

Pokud byste chtěli přihlásit do soutěže svůj školní či firemní tým, sportovní klub nebo svého handicapovaného kamaráda či potomka, lze tak učinit na adrese info@joyrun.cz.

„Pořádáním akce Joy Run nám jde hlavně o to, aby měli handicapovaní možnost alespoň na jeden den zapomenout na svůj handicap a užili si po boku svých zdravých vrstevníků nezapomenutelný den plný nových zážitků a zkušeností," shodují se na závěr pořadatelé a doufají, že Joy Run naplní své poslání a rozdá spoustu radosti a zábavy.