V celém Česku bude v sobotu večer dobrý signál. Přenášet se totiž bude pomocí ohně. Příroda, signální oheň, připomínka dávných časů i oživená tradice to je Keltský telegraf, akce, která v sobotu večer propojí pomocí signálních ohňů celé Česko.

SIGNÁL Z OPAVY PŘES KRNOV NA PRADĚD

Stejně jako loni signál ze stanoviště na Palhanci u Opavy zachytí skupina Cvilínská a pošle ho dál k Pradědu.

„Vždy první jarní sobotu se vydáváme na vrcholy významných kopců a navzájem se spojujeme pomocí světelného signálu, který se vysílá z jednoho stanoviště na druhé po dohodnutých trasách napříč krajinou. Dochází k mystickému propojení všech účastníků," vysvětlují organizátoři.

OHNI VLÁDNOU ČERTI

Lidem, kteří se starají o to, aby oheň hořel a signál byl vidět, se říká čerti. Cvilínskou čerticí bude letos opět Růža Hradilová. „Loni nám moc svítil měsíc, oheň z Palhance jsme viděli omezeně, ovšem signál z Pradědu byl excelentní. Po obřadu jsme ochutnávali medovinku, opékali buřtíky a bezva se bavili," vzpomíná na loňskou akci Růža Hradilová.

Jaké to bude letos? „Sraz účastníků je v sobotu v 19. hodin pod rozhlednou Cvilín v Krnově. Tak jako vždy proběhne menší rituálek na přivítání jara a spojíme se s Matkou Zemi i s druhými lidmi. Vždy doporučuji teplé oblečení, teplé boty, čepici, něco k pití, něco k opékání, dobrou náladu, baterku, popřípadě flétničku, bubínek, chrastítko… Je to fajn akce pro celou rodinu, obzvláště děti prožívají tu magickou večerní atmosféru," zve krnovská čertice.

V Opavě na Palhanci dělá čerta Jaroslav Šrom. Loni byl z průběhu akce nadšen a hned se těšil na další ročník. „Na stanoviště přišlo 14 lidí a atmosféra byla úžasná," hlásil po akci. Také on chválil stanoviště na Pradědu. „Tamní čert spustil opravdu úžasný ohňostroj," pochvaloval si.

„Tamním čertem" je Radek a po loňské premiéře Pradědu zajišťuje oheň i letos. Po celé republice je přihlášeno 242 stanovišť.

Signály Keltského telegrafu v sobotu 25. března

Palhanec: 19.56 hodin
Cvilín: 19.58 hodin
Praděd: 20.26 hodin

Gabriela Mathiasová