Všechno má pod palcem známý kovotepec Zbyněk Pechál, jenž každým rokem tepe reliéfy při kovářském setkání na Helštýně.

„Vím, že několik týmů kovářů včetně nás bude pracovat na svatební bráně. Ta je cílem celého sympozia. Každá skupina bude makat na jednom komponentu. Všechny se potom spojí a vytvoří celek," vysvětloval jeden z uměleckých kovářů z milostovické kovárny Ondřej Géla.

Výsledný produkt poté zůstane na zámku a bude používán při svatbách.

V Milostovicích už ví, čím přispějí. „Před nedávnem jsem ukoval jeden svatební dárek. Šlo o loďku upevněnou na kusu mramoru. Všechno to znázorňovalo cestu manželstvím. Něco takového bychom chtěli udělat i nyní. Bude to však originál," pokračoval.

Zapojit se může také veřejnost. Zájemci si pod odborným dohledem mohou zkusit něco ukovat. „Mám z toho obrovskou radost, protože lidé si aspoň vyzkouší, co všechno naše řemeslo obnáší. Na vlastní oči alespoň uvidí, že je to tradiční a kvalitní řemeslo," poznamenal Ondřej Géla.

Návštěvníci také mohou poodhalit tajemství nočního kování, podívat se na historické kovářské artefakty našich předků anebo výstavu kovaných a vykovaných exponátů. Kovářské sonáty se tedy budou konat v sobotu od 9 do 22 hodin a také v neděli 3. srpna mezi 9. až 12. hodinou.

Petr Dušek