Čtěte více: Pojďte se nadýchat. V centru města vyroste stan s čistým vzduchem

Zjednodušeně se dá říci, že se jedná o stan v podobě bubliny na bázi horkovzdušného balonu, ve kterém je díky čističkám a filtrům neobyčejně čistý vzduch. Při vstupu si tak každý člověk uvědomí rozdíl mezi tím, co dýchá uvnitř, a znečištěnou atmosférou venku.

Nápad na vytvoření OxyBoxu se zrodil v rámci studentské soutěže Future City Game Hra o čisté nebe, která se konala v listopadu roku 2012 v Ostravě, a jejím cílem bylo vymyslet inovativní řešení, jež upozorní na problematiku špatné kvality ovzduší.

Za výrobou originálního vynálezu stojí architekt Lukáš Výtisk a student architektury Petr Svoboda. Prvně jmenovaný naší redakci celý projekt ještě o něco více přiblížil v krátkém rozhovoru.

Jak byste popsal princip OxyBoxu?

Hlavní myšlenkou OxyBoxu je vzduch. A to hned v několika rovinách. Chtěli jsme umožnit bezprostřední zážitek rozdílu mezi čistým a znečištěným vzduchem vytvoření bubliny vzduchu normálního v moři toho znečištěného. Vzduch také plní podpůrnou funkci našeho prostoru.

Konstrukce je navržena jako co nejlehčí, vyžadující co nejmenší nároky na použitý materiál a energii potřebnou na přepravu a stavbu. Jde o systém na bázi pneumatických konstrukcí, tedy uvnitř stanu je o trochu vyšší tlak než venku. To zajišťuje větrák zabudovaný do vstupní části.

Spolupracovali jste při tvoření OxyBoxu ještě s někým dalším?

Náš OxyBox je také inspirován ateliérem Raumlabor Berlin a jejich projektem Kitchen Monument. Při vývoji našeho OxyBoxu jsme s nimi byli také v kontaktu.

Jaké má OxyBox rozměry?

Má asi sedm a půl metru na délku a šest metrů na šířku.

Přímo od vás pocházel jen jeho návrh nebo jste si ho i sami vyrobili?

Udělali jsme na něj vlastní projekt a z velké části ho také sami vyráběli. Výrobu bubliny jsme si objednali u firmy, která se podobnými věcmi zabývá.

Dá se kyslík, který uvnitř bubliny lidé dýchají, srovnat s nějakou skutečnu lokalitou? Neboli existuje někde v České republice místo, kde by byl obdobně čistý vzduch?

To nevím (smích). Vzduch uvnitř OxyBoxu filtrují dvě čističky vzduchu, takže by měl být opravdu čistý. Říká se, že v Karlově Studánce jsou lázně s nejčistším vzduchem ve střední Evropě. Tak možná by stálo za to srovnat to s OxyBoxem někdy tam? (smích)