Pátkem začalo tříměsíční festivalové období, ve kterém se bude řešit především krajina a veřejný prostor ve městě.

V pátek přivítal první návštěvníky výstavní prostor ve Slezance, kde je připraveno pět samostatných výstav věnovaných současnému pohledu na krajinářskou architekturu v zahraniční i České republice. Sobotní program pak plně ovládne multižánrový hudební festival PTAČÁK, který se uskuteční na opavském Ptačím vrchu v sadech Svobody a v přilehlých zahradách minoritského kláštera.

Ty by měly zůstat pro veřejnost otevřeny i mimo festivalové měsíce.

„Akce navazuje na tradici hudebních festivalů, které se na přelomu tisíciletí na Ptačím vrchu s velkým úspěchem konaly. Připraven je bohatý program plný hudebních lahůdek. Vystoupí The Prostitutes, Bratři Orffové, Dva, Munroe, Psychonaut, Nvmeri. K tomu připravujeme pestrý doprovodný program.

Myslím, že si přijdou na své jak fanoušci roztančených rytmů, tak náročnější posluchači," komentuje akci spolupořadatel Jan Kunze.

Set instalací, výstav a besed pořádá město Opava spolu s Galerií Jaroslava Fragnera. Rozpočet akce dosahuje jednoho a půl milionu korun, z toho šestapadesát procent pokrývá opavský rozpočet. Jedná se o čtvrté pokračování festivalu a předchozí ročníky se uskutečnily v Praze. Ten letošní měl být původně v Plzni, Opava ale dostala přednost.

„Téměř polovina realizačního týmu jsou lidé, kteří odešli z Opavy do Prahy," řekl náměstek primátora Dalibor Halátek (Změna).

„Já si od tohoto festivalu slibuji, že veřejný prostor prokoukne a bude navržena řada řešení, která budou pro Opavu přínosná, a některá přejdou k trvalému rázu," věří Dalibor Halátek.

Jedním z vrcholů akce bude oživení nábřeží řeky Opavy v centru města. Na něm se v průběhu deseti červnových dní uskuteční řada kulturních akcí. Chtějí ukázat možnosti, které skýtá dosud veřejnosti nepřístupná lokalita.

„Věříme v odhalení potenciálu vybraných lokalit. Intervence i návrhy vnesou nový život do míst, která jsou nyní nevyužívaná, a pokusí se najít jejich řešení," dodal Halátek. Kromě happeningů a výstav ozdobí opavská prostranství konkrétní instalace. Celkem jich bude šestnáct a mezi autory bude například Kurt Gebauer.

„Opava je krásné kulturní město, kde má kultura dlouholetou tradici. Krajině a veřejnému prostoru se ale tolik pozornosti nedostávalo, a to chceme naším projektem změnit. Jde nám hlavně o zvýšení povědomí veřejnosti o smyslu krajinářské architektury ve vztahu k současné architektuře a veřejnému prostoru," říká Dan Merta, ředitel Galerie Jaroslava Fragnera v Praze.