Akce zástupců opavské bulharské komunity Opavanům znovu přiblíží bulharské lidové tradice a kromě už známých Marteniček nabídne bulharsky čaj a ochutnávku bulharských specialit. Letos si účastníci budou moci navíc koupit též bulharské potraviny z dovozu, které běžně v obchodní síti nejsou k dostání.

Maternica je bulharský a balkánský symbol představující zdraví, dlouhověkost, hojnost, bohatství a štěstí. Tedy to, po čem lidstvo od nepaměti touží. Představuje ji drobná ozdoba, utkaná z bílého a červeného hedvábí. Bílá barva symbolizuje čistotu, nevinnost, štěstí nebo krásu, červená znamená elán, zdraví, lásku a vítězství.

Martenica má i svou legendu, podle níž měl bulharský vládce poslat své sestře po bitvě znamení, že je živ a v bezpečí. Kolem nohy holuba uvázal bílé vlákno a část obarvil krví ze své utržené rány. Sestra si po příletu holuba vlákno uvázala kolem zápěstí a symbol byl na světě.

„Nejsme organizovaná skupina, ale Bulharů je v Opavě celkem dost. Akci pořádáme ve spolupráci s opavským magistrátem, který nám vychází ochotně vstříc. Koná se pouze v Opavě a navštívit ji přijedou skupiny Bulharů z celého kraje," říká hlavní organizátorka Daniela Džorova Waldhans.

Martenica se od 1. do 22. března stává součástí oblečení Bulharů a představuje jejich radostné očekávání i naději po celém světě. Kampaň Martenica bulharský a světový symbol je součástí kandidatury regionu Veliko Tarnovo na Evropské hlavní město kultury 2019.