Až do konce srpna ji můžete vidět na hradě Helfštýn, který je takovou nepsanou Mekkou uměleckých kovářů nejen v českých končinách.

„Máme tam zhruba třicítku věcí z naší produkce. Ať už těch půjčených, které jsou nyní v držení soukromých majitelů, anebo vyloženě našich," popisoval jeden z milostovických kovářů Ondřej Géla.

Vystavovat svá díla právě na Helfštýně je pro zástupce černého řemesla čest. V poslední srpnový den, kdy mimochodem končí Metalomorfózy, se uskuteční také Hefaiston, což je vlastně největší mezinárodní setkání uměleckých kovářů na světě.

V kategorii volné kovářské tvorby zde v posledních letech doslova dominovala Kovárna Milostovice. A to je v celosvětové konkurenci nesporný úspěch.

„Troufám si tvrdit, že práce milostovických kovářů patří k úplné špičce. Kladou důraz na vyprecizovaný detail, špičkovou modelaci a zachycení dramatického pohybu, což dodává jejich zvířatům a fantaskním stvořením nezaměnitelný výraz," chválil Ondřeje Gélu a spol. kastelán helfštýnského hradu Jan Lauro.

Plastiky poputují do Itálie

Kovárna Milostovice na Helfštýně představuje svou Dračí rodinu, což je cyklus celé řady plastik, za nímž je dlouhodobá práce.

„Jedním z nejzajímavějších exponátů je bezesporu padlý drak. Zmíním také třeba dračí vejce. Ondřej Géla společně s Janem Braunšem, Stanislavem Holíkem a Janem Balnerem na tomto cyklu dělal přibližně patnáct let. Kromě těchto kovářů druhé nádvoří našeho hradu ozdobila také díla Michala Ptáčka," pokračoval dále Jan Lauro.

V současnosti existuje velký předpoklad pro to, že jakmile skončí Hefaiston, přesune se celá milostovická sbírka na jih do Itálie. Ve městě Stia je totiž na programu bienále uměleckého kovářství.

„V uvozovkách se jedná o jakési nepsané mistrovství světa v tomto oboru. Myslíme si, že plastiky Kovárny Milostovice budou patřit k nejlepším," poznamenal Jan Lauro, jenž si stojí za tím, že Hefaiston na jeho Helfštýně je největší akcí svého druhu na světě:

„Bienále ve Stii je velké, ale nikde jinde se v jeden den nesejde více uměleckých kovářů než u nás. Kromě Antarktidy jsou na Helfštýně zastoupeny všechny kontinenty. Tradice trvá už čtyřiatřicet let. Vždy zde máme okolo 350 exponátů."

Střevíček jako golfová hůl

I když díla milostovických kovářů sklízejí pozitivní ohlasy na Helfštýně a nejspíš osloví také návštěvníky v italské Stii, pracuje se na dalších plastikách. Ondřej Géla konkrétně vytváří tzv. Popelčin střevíček.

„Jedná se o takový fórek. Sexy ženskou nohu jsem stylizoval do tvaru golfové hole. Střevíček je místo její spodní části, kterou se odpaluje míček. Momentálně tedy studuju hlavně ženské nohy," usmíval se Ondřej Géla a v krátkosti se ještě vrátil k Metalomorfózám:

„Vernisáž se povedla na jedničku. Zazněly verše od Skácela a byla velmi příjemná atmosféra. Došlo také na noční kování. Nyní se už pomalu začínáme zaměřovat na další akce. Jednou z nich jsou Kovářské sonáty, které by se měly uskutečnit na zámku v Hradci nad Moravicí."