Ty jsou ode dneška (čtvrtek 29. srpna) k vidění v Obchodním a společenském centru Breda & Weinstein. Veškeré modely jsou vybrány z výjimečné evropské sbírky se zaměřením na superauta a auta přelomoavá. Málokdo měl kdy štěstí je vůbec vidět zblízka.

„Jedná se o ikony ze všech dob automobilismu, takže starší i mladší návštěvníci si mohou připomenout vozy snů svého dětství, která vídali většinou jen na obrázcích," láká autor výstavy Milan Vítek.

A jak moc malé vlastně modely jsou? Většina z nich je v přesném měřítku 1:43. Přesto se příchozí mohou těšit na detailní zpracování, včetně všech drobností jako jsou spony bezpečnostních pásů nebo tlačítka a páčky v interiéru či detailů motoru a podvozku.

Kromě současných aut jako jsou třeba Ferrari, Maserati, Porsche nebo Jaguár budou k vidění také modely prvních automobilů provozovaných ještě před Benzovou tříkolkou, jako je například Guerney autobus 1875, Trehitvick 1803 nebo obojživelný náklaďák Evans 1801. Součástí výstavy jsou i vozy z přelomu 19. a 20. století, předválečné vozy světoznámých automobilek a také nejrychlejší auta světa a přemožitelé rekordů.

„Sbírka byla budována několik dekád a je odrazem vášně pro auta a jejich design a motorsport, která provází sběratele od dětství. Málokdo může mít doma několik skutečných, krásných a nedostupných aut, ale modýlky mít můžete," uvádí Milan Vítek s tím, že modely shromáždit trvalo desetiletí. Proto také prosí o opatrnost v prostorách výstavy. „Doufáme, že dětem skrytým hluboko v nás všech dopřejeme chvilku snění na výstavě," dodává na závěr.

Výstava se otevírá dnes a uvede se vernisáží v osmnáct hodin. Následovat bude beseda s autorem sbírky. Centrum výstavy najdete v prvním poschodí vedle komínu. Trvat bude až do 29. října letošního roku.