První písemná zmínka o Kravařském odpustu padla před více než sto lety. V dobovém tisku lze najít články o trhovcích a pouličních prodavačích, kteří se s koncem měsíce srpna sjeli do Kravař z tehdejšího Pruska i Rakouska Uherska, jehož území začínalo hned za řekou Opava.

I když široké okolí má spíše s odpustem spojenou zábavu, pravda je taková, že má dvě roviny. Jedna je světská, která zahrnuje právě kolotoče a zábavu, druhá je duchovní. Vztahuje se k svátku patrona farního chrámu svatého Bartoloměje.

Hlavní den duchovní stránky události se proto vztahuje k nejbližší neděli svátku Bartoloměje. Letos to vychází přesně na den, světec má svátek v neděli a uctí jej slavnostní mší. Letošní rok ale bude o něco slavnostnější, protože odpust je spojený s výročím Kravař, které letos mají 790 let od první písemné zmínky. Bude se konat velký slavnostní průvod a obcí projedou nablýskaná historická vozidla.

Světská zábava probíhá v městské části Mezivodky, kde se každoročně sjedou tisíce lidí. K zábavě jim slouží celkem čtyřicet velkých a dvacet malých kolotočů a přibližně čtyři sta stánků.

Jednou z největších atrakcí je ale na každý pád velkolepý ohňostroj, který si jiná města nedovolí ani na Silvestra. „Ten letošní bude město jako každý rok stát do sto tisíc. Hrazen je z pronájmu městských pozemků trhovcům, díky kterým si město každoročně přijde na pěkné peníze. Odpust je pro nás určitě výdělečný," sdělil tajemník Kravař Pavel Novotný.

Letošní ohňostroj bude odpálen v pondělí v devět hodin večer a trvat by měl deset až patnáct minut.

Program se spustí dnešním dnem (čtvrtek 21. srpna) od osmnácté hodiny, kdy pořadatelé naplánovali Music drink oblíbené retro hity. V pátek vystoupí Totální skrat, Beatles revival a Hec. Sobota bude patřit interpretům jako je Zoran Gajič, Ezyway, Drive nebo Stanley dixie street band.

V neděli se na podiu představí Dechovka Kobeřanka, Smolaři a Děda Mládek Ilegal band. Pondělím veškeré oslavy vyvrcholí. Nejprve zahrají Come and Play a Lucie Revival, pak bude následovat ohňostroj. Po něm se příchozí mohou těšit na Majzlíka a největší retro hity. Program krom čtvrtka začíná vždy od patnácté hodiny.