V rámci ojedinělé kolekce Hold historickým mincovnám vydává Česká mincovna opavský tolar Karla z Liechtensteina, který je už čtvrtou replikou historického platidla. První tři byly představené v Jáchymově, v Kutné Hoře a v Praze. „Jejich zvláštností je, že razicí nástroje vyrábíme podle otisků originálních mincí metodou, která zaručí naprostou autentičnost repliky," říká marketingový manažer České mincovny Lukáš Jokl. Opavský tolar z roku 1616, jehož křest bude součástí programu, představuje ukázku velmi vzácné, pozdně renesanční mince.

Historii, která se k němu vztahuje, přiblíží návštěvníkům profesoři Tomáš Krejčík představením Karla z Liechtensteina a opavského mincování, Tomáš Knoz připomínkou rodu Liechtensteinů v předbělohorské době a Irena Korbelářová informacemi o Opavě v barokním období. Opavský tolar je připomínkou bohaté historie města, jehož mincovní tradice sahá až do doby vlády Přemyslovců. Významnou kapitolu opavských dějin a jeho mincování otevřel na počátku 17. století jeden z nejvýznamnějších představitelů habsburské politiky, vévoda Karel z Liechtensteina.

V roce 1613 získal opavské knížectví a s tím spojený titul vévoda opavský. Po bitvě na Bílé hoře ho císař Ferdinand II. dokonce pověřil správou české země včetně potrestání viníků stavovského povstání a rekatolizace Čech. Mincovní právo získal už v roce 1607, ale do ražení mincí ve zlatě a stříbře se, možná z ekonomických důvodů nebo pro neshodu s císařem Rudolfem II., pustil až od roku 1614. Do roku 1620 je razil ve vlastní opavské mincovně.

Stříbrnou repliku historického opavského tolaru si zájemci mohou během akce koupit. Na líci má hlavu knížete a na rubu orlici s liechtensteinským a opavským štítem.