Sraz bude v 8 hodin na železniční zastávce Dolní Benešov-Zábřeh, kam se výletníci z Opavy dostanou vlakem, který přijede v 8.04 hodin. Trasa povede podél štěrkovny v Dolního Benešova a Zábřežských luk, cílem bude železniční stanice v Háji ve Slezsku.

Ornitologická vycházka je vhodnou akcí pro rodiny s dětmi, ale skončit ji mohou účastníci podle vlastního uvážení i dříve. Organizátoři nabídnou přítomným pohled na ptáčky přes stativový dalekohled s velkým zvětšením a pokud bude hezky, předvedou jim i jejich odchyt a kroužkování.

Festival ptactva je celoevropská akce, připadající vždy na první říjnový víkend. Upozorňuje na fenomén ptačího stěhování a na nebezpečí, která ptáky na jejich cestách mohou potkat. Během vycházek zaznamenávají ornitologové počty ptáků od nejčastěji pozorovaných po vzácné druhy a další zajímavosti.

Zjištěné údaje během víkendu zpracují, vyhodnotí a pošlou evropskému koordinátorovi. Ten předává zpracované výsledky z celé Evropy hned následující den sdělovacím prostředkům.