Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zúčastněte se Pochodu po linii československého opevnění

Opavsko /POZVÁNKA/ - Fanoušci vojenské historie se mohou těšit na velmi zajímavou akci. Tradiční Pochod po linii československého opevnění se uskuteční tuto sobotu 20. září.

19.9.2014
SDÍLEJ:

Po linii československého opevnění dorazíte také do pevnosti v Darkovičkách.Foto: DENÍK

Sraz je ve 13 hodin na parkovišti konečné autobusu č. 52 Paseky v Antošovicích a nadšence čeká sedm a půl kilometru dlouhá trasa. Ta povede po linii lehkých i těžkých objektů vystavených ve třicátých letech minulého století na podporu obrany republiky před Hitlerovým Německem.

Organizátorem akce je Slezské zemské muzeum, které ji pořádá již řadu let. „Pochod povede od pěchotního srubu Odra po pevnostní linii až k Aleji hlavnímu expozičnímu objektu areálu čs. opevnění v Hlučíně Darkovičkách," vyjádřila se k akci tisková mluvčí Slezského muzea Pavla Dluhoschová.

„Areál je součástí Slezského zemského muzea a patří k nejlépe dochovaným památkám tohoto druhu v Evropě."

Ve třicátých letech dvacátého století byla Československá republika v ohrožení před německou agresí, z tohoto důvodu začala výstavba moderního opevnění okolo hranic. Velení čs. vojsk si od něj slibovalo především to, že relativně malý počet obránců bunkrů bude schopen čelit většímu počtu útočících jednotek, čímž by se alespoň do jisté míry zredukovala celková početní nevýhoda naší armády.

„Během tří let bylo mezi Hájem ve Slezsku a Bohumínem vybudováno, technicky vystrojeno a převážně i vyzbrojeno čtyřicet objektů těžkého opevnění včetně jedné dělostřelecké tvrze krom toho byl dokončen i celistvý překážkový systém, kabelová telefonní síť a kasárna pro pevnostní jednotky elitní Hraničářský pluk v Hlučíně. Po Mnichovu 1938 musela armáda pevnosti bez boje opustit a sobotní pochod má tyto neblahé události připomenout," vysvětlila Dluhoschová.

Účastníci akce si budou moci prohlédnout pěchotní sruby „Obora", „Alej", „Orel" a objekt lehkého opevnění- tzv. řopík, které jsou součástí naučné stezky „Po linii čs. opevnění na Hlučínsku.

„Bunkr „Alej" je ve stavu, v jakém byl v době svého dokončení v roce 1938. Na horní ploše má dva pancéřové zvony a kopuli, která vedla přímou palbu na hranici, dva kusy těžkých kulometů a pozorovací dalekohledy. Byl vybaven tak, aby v něm osádka mohla v případě potřeby zůstat až 14 dnů, aniž by ho opustila.

Tyto i spoustu dalších zajímavostí se dovědí účastníci sobotního pochodu. Unikátní areál v Hlučíně-Darkovičkách si budou moci prohlédnout i s odborným výkladem zdarma," zakončila tisková mluvčí Slezského muzea Pavla Dluhoschová.

Jan Mareček

Autor: Redakce

19.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Midi lidi

Další ročník festivalu FreiPlatz je tu

Opavský vinný trh loni v OC Breda praskal ve švech.

Čtvrtý ročník Opavského vinného trhu klepe na dveře

Sobota bude ve znamení dýní

/POZVÁNKA/ Těžko by se našla typičtější podzimní zelenina, než je dýně. A právě dýně budou v hlavní roli v sobotu 21. října v Kobeřicích.

V Dobroslavicích vysadí novou alej

Alej k lipám. Tak zní název projektu, který má nastartovat kultivaci krajiny v Dobroslavicích. Jeho součástí je výsadba nových stromů, která se uskuteční v neděli 22. října od 14 hodin.

Kam o víkendu za fotbalem?

Přinášíme vám přehled sportovních utkání o víkendu 21. a 22. října.

Rozloučili jsme se - 42. týden

Vážení čtenáři, na stránkách Opavského a Hlučínského Deníku vám pravidelně přinášíme seznam zesnulých v našem regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení