Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pouť na Hůrku na Štemplovci odstartuje v neděli ráno

Holasovice-Štemplovec /POZVÁNKA/ – Jedna z největších akcí v Holasovicích je na programu už v neděli. Přesně v 8.30 hodin je sraz na návsi ve Štemplovci. Poté odstartuje Pouť na Hůrku, které se každoročně zúčastňují stovky lidí.

11.5.2013
SDÍLEJ:

Pouti na Hůrku se každoročně zúčastní spousta lidí ze širokého okolí.Foto: Petr Matějek

Pouť navazuje na pravidelné procesí, které se zde konalo ještě za první republiky. Během druhé světové války a za bývalého režimu se už neuskutečnila. Obnoveno bylo až v roce 2004. A tradice se ujala. „Teď vlastně oslavíme desáté výročí. Vzpomínám si, že první pouti před deseti lety se zúčastnily asi tři stovky lidí. Minulý rok jsme byli na tisícovce," uvedl hlavní organizátor této akce Pavel Glogovský.

Zpestřením procesí se každým rokem stává i pochod známých osobností. Loni to byla věhlasná česká zpěvačka Ema Destinová. Letos se někteří z účastníků převlečou do kostýmů členů Opavského kongresu, který se uskutečnil v roce 1820. K vidění tak bude například ruský car Alexandr I., rakouský císař František I. anebo také kníže Metternich.

„Každá pouť má své téma. Minule se na ní objevila Ema Destinová, tentokrát to budou oživlé osobnosti, které se objevily právě na Opavském kongresu. Poměrně zajímavou skutečností je totiž to, že Opava bývala centrem Evropy," pokračoval Pavel Glogovský a ještě připojil několik postřehů:

„Cílem pouti je odkázat na to, že Opava byla metropolí Slezska. Letos k nám přijede i autobus poutníků z Bohumína. Takovým duchovním otcem tématu k dané pouti je farář Petr Knapek z Velkých Heraltic, jenž všechno vymýšlí."

Pouť není určena jen věřícím

Na organizaci celé pouti se podílí římskokatolická farnost Neplachovice, obec Holasovice a v neposlední řadě také Sbor dobrovolných hasičů Štemplovec. Průvod ze štemplovské návsi vyrazí směrem ke kapličce svatého Jana Nepomuckého, která se nachází právě na Hůrce, což je vlastně i nejvyšší místo obce Holasovice. Měří 355 metrů.

„Samozřejmě ne všichni z účastníků jsou věřící. To znamená, že se patrně nepůjdou dovnitř pomodlit, ale mohou se občerstvit v jednom ze stánků. Mysleli jsme na všechny," připustil Pavel Glogovský.

Mýty a legendy okolo kaple

Se vznikem dřevěné kapličky se pojí několik mýtů a legend. Podle jedné z nich kůň šlechtice zde náhodou vykopl mešní kalich, který sem ukryl zloděj, což bylo považováno za znamení. Další pověst hovoří o tom, že kapli slíbil postavit šlechtic, jenž byl za třmen vlečen splašeným koněm.

Historii kaple a také pochodu zkoumal holasovský pamětník a spisovatel Jiří Hřivnáč v knize Obec včera a dnes. Podle něj došlo k postavení kapličky nejpozději v roce 1736. Stavbu má pravděpodobně na svědomí Jan Pino z Friedenthalu, jemuž v té době patřila část panství Štemplovec – Kamenec.

Na přelomu 19. a 20. století musela kaplička ustoupit těžbě kamene. Byla zbořena a nedaleko vznikla nová, už zděná kaple.

Petr Dušek

Autor: Redakce

11.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Milan Čichoň

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Houbař ztratil v lese zbraň, policisté ji našli

Hůlka, košík, nůž, hadřík, případně mobilní telefon. To vše patří do běžné výbavy houbaře. Neplatí to však o jedenapadesátiletém muži z Ostravy, který si s sebou vzal i legálně drženou zbraň, s níž vyrazil na Opavsko.

Deblkanoisté Kašpar s Mrůzkem se chtějí probojovat do seniorské reprezentace

Talentovaní opavští deblkanoisté Albert Kašpar s Vojtěchem Mrůzkem mají za sebou velmi dobrou sezonu a pro tu příští mají jasný cíl.

Hubertova jízda opět lámala rekordy

Na začátku bylo rozhodnutí, že jízdu v bryčce přenechám kolegovi fotografovi. Nakonec se ale ve mně hnulo reportérské svědomí a díky laskavosti rodiny Binarovy ze Skřipova jsem se také mohl „nalodit“ a Selskou Hubertovu jízdu absolvovat v jejich voze.

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení