A není náhoda, že se toto jubileum shoduje s tím, jež oslavila v minulých dnech Opava.

„První písemná zpráva, která dokládá existenci obce Slavkova, pochází z roku 1224, kdy král Přemysl Otakar I. daroval Slavkov městu Opavě a postoupil ho také mílovému právu tohoto města," nalézáme vysvětlení na webu obce. Ona listina je totiž současně prvním dokladem o Opavě jako o městě.

Podobně významné výročí si pochopitelně zaslouží velkolepé oslavy. A ty se ve Slavkově uskuteční pod záštitou moravskoslezského hejtmana už o tomto víkendu v sobotu 20. a neděli 21. září. Oslavy se budou konat v areálu hřiště u základní školy v ulici Slezská a budou slavnostně zahájeny v sobotu v 16 hodin.

V kulturním programu první den vystoupí například děti ze základní školy říkající si Monteráčci, dojde na klaunské vystoupení, koncert kapely Team revival, iluzionistickou show se čtyřnásobnými vicemistry republiky ve svém oboru, představí se skupina Abba revival a také semifinalisté televizní soutěže Československo má talent Dodo Doležal Band.

Od 16 do 18 hodin si mohou zájemci vyzkoušet facepainting-malování na tvář, od 16 do 20 hodin budou pro děti přichystány trampolína a skákací hrad, od 17 do 19 hodin nadejde čas pro balonkovou show a ve 21 hodin vše vyvrcholí ohňostrojem.

Nedělní program poté zahájí v 9.15 slavnostní mše v kostele svaté Anny, kterou povede generální vikář ostravsko-opavské diecéze Mons. Martin David. Od 14 hodin pak budou pokračovat samotné oslavy. Na řadu se tentokrát dostane cvičení rodičů a dětí, vystoupení mažoretek Charlie a celodenní pravidelná představení skupiny šermířů, kejklířů a komediantů Agripa.

Po celé odpoledne si tu budou moci vyzkoušet lidé rovněž historický kolotoč, střelbu z luku a kuše či se podívat na žonglérskou dílnu. Opět nebude chybět ani spousta stánků a atrakce pro děti. Hudebně bude návštěvníky provázet dnem skupina Funny band.

A jaké byly samotné počátky obce, která má dnes bezmála 2 tisíce obyvatel? Ve zmíněné Přemyslově darovací listině byla zpočátku uváděna jako Zlawicova Wes a na listině je podepsán i Bohuslav, syn Slavkův. Po nejdelší dobu si pak toto místo drželi ve vlastnictví členové rodu Fulštejnů, a to od roku 1255 až do konce 15. století.

Ostatně erb rodu posloužil jako základ současného znaku obce. Posléze však tvrz Slavkov podstoupena hofrychtéři olomouckého arcibiskupství Janu Vlkovi z Konechlumí.

Roku 1597 se sňatkem s Annou Vlkovou dostal Slavkov pro změnu do rukou Salomu Moschovi z Bittendorfu. Následně spravoval statek jeho syn Jan Moša a až roku 1636 přešel opět do majetku jiného rodu, když ho koupil Jan Václav, svobodný pán Sedlnický z Choltic.

Tomu se ale roku 1677 utopil jediný dědic syn Maxmilián, a proto následně předal olomoucký biskup majetek rodu Jiřímu Valeriánovi Podstatskému z Prusínovic. V novodobých dějinách už šla obec takřka z ruky do ruky a na podzim roku 1938 byla obsazena hitlerovskou armádou. Po nuceném odsunu Němců byl ale veškerý jejich majetek vyvlastněn.