Dnes, v pátek 26. července a zítra, v sobotu 27. července se zde u příležitosti šedesáti let chovu slezského norika ve Františkově dvoře koná sportovně společenská událost. Jí se mimo zúčastní zástupci partnerských měst Vítkov a Vrbové

Dnes v 19.00 hodin je naplánována přednáška a prezentace o chovu slezského norika ve Františkově dvoře, poté beseda a setkání s chovateli a křest publikace. V sobotu v deset dopoledne začínají závody těchto chladnokrevných koní včetně doprovodného programu jako je práce s pilou, vyjížďky po pastvinách, práce koní v lese.

Kdo jsou slezští norikové

Historie chovu těchto koní sahá v klokočovském hřebčíně do roku 1953, kdy byl zřízen jako odchovné zařízení při Státním statku Vítkov. Chovatelským záměrem byla produkce mohutných a všestranně použitelných teplokrevných koní. Později se program přeorientoval na slezského norického koně.

K chovu byli použiti hřebci norického plemene, pocházejícího z alpských oblastí. Pojmenování norik je odvozeno od starobylého názvu těchto oblastí z doby Říše římské province Nordium. Potomci, odchovávaní v dalších generacích, u nás už byli označováni přídomkem slezský.

Chladnokrevné koně vykonávali práci v lesích, protože k ní byli původně chováni i šlechtěni.V Hřebčíně Františkův dvůr se snaží vytvořit také rekreačně turistické centrum, spojené s chovem slezského norika včetně nabídky na ustájení koní i jejich výcviku, případně i výcviku jezdců a kočích.

Hřebčín Františkův dvůr spolupořádá mistrovství Evropy v kombinované soutěži chladnokrevných koní. Vždy se na ni přijedou podívat stovky návštěvníků.