Návštěvy biskupa ostravsko-opavské diecéze Františka Václava Lobkowicze se v sobotu dočkají obyvatelé Štítiny. Od 9 hodin bude biskup v kapli svaté Máří Magdalény sloužit mši svatou a následně vysvětí zrenovovaný kříž před kaplí.

Po bohoslužbě také uctí památku štítinského rodáka, generála Heliodora Píky, který se účastnil odboje proti nacistickému režimu za druhé světové války a poté působil ve funkci zástupce náčelníka hlavního štábu a československého představitele na mírové konferenci v Paříži.

V květnu 1948 ho komunisté na základě vykonstruovaného obvinění zatkli a o rok později popravili. Od roku 1991 nese jeho jméno základní škola ve Štítině.

Bohoslužba, kterou bude sloužit biskup František Václav Lobkowicz, je součástí každoročního Posvícenského koláče, který potrvá od pátku do neděle 23. července. „Událost jsme nazvali Posvícenský koláč, aby bylo jasné, že je složená z mnoha různých akcí a každý si z ní může ‚ukousnout‘ to, co ho nejvíce zajímá, ať už je to hudba, tanec nebo sport,“ sdělil starosta obce Štítina Štěpán Koník.

Posvícenský koláč v pátek začíná v 17 hodin volejbalovým a fotbalovým turnajem ve sportovním areálu. Na večer organizátoři připravili retro party a ukázku netradiční hudby tamburaši. V sobotu návštěvníky kromě mše čeká zábava. V neděli se mohou zúčastnit další mše i zábavy s cimbálovkou.

Dominika Sladká