Rok od roku populárnější akce se i letos zúčastní desítky závodníků i návštěvníků ze všech koutů republiky.

„V roce 2011 jsme měli asi tisíc dvě stě diváků, v loňském roce to bylo kolem sedmnácti set," pochvaluje si jedna z hlavních organizátorek neotřelého programu Jaroslava Klapetková a dodává: „Sjíždějí se k nám jezdci z Plzně, Příbrami, Humpolce, Dětmarovic, Poličky, Jindřichova, Klimkovic a z celého našeho okolí. Loni soutěžilo celkem jednačtyřicet jezdců a pět juniorů."

Větřkovská traktoriáda je závodem s podomácky vyrobenými frézami a traktory, které jsou rozděleny do dvou kategorií – pohon na jednu a pohon na dvě nápravy. Souteží se v trialu, slalomu a průjezdu vodním příkopem. V minulém roce se díky odvážným řidičkám povedlo uspořádat i soutěž žen.

Mezi oblíbené součásti akce patří ale i soutěž s názvem Prase za prase. V podstatě se jedná o běh vodním příkopem, kde vítěz vyhrává uzené sele. Bohatý bude ale tradičně i doprovodný program. Představí se zde s armádní technikou Vojenský útvar Hranice na Moravě, prezentovat se tu bude firma Staves Ostrava a s velkou pravděpodobností si diváci budou moci prohlédnout i Tatru ze slavného závodu Paříž – Dakar.

Pro děti je pak připraven skákací hrad, projížďky na koni, lukostřelba a spousta další zábavy.

Z Větřkovské traktoriády se postupně stává legendární akce. A pořadatelé si zaslouží obdiv. „Je nás asi třicet, všechno budujeme na koleně a zázemí tvoří náš dům. Pomáháme si i mezi složkami v obci," popisuje Jaroslava Klapetková z TAZI-TEAMu Větřkovice.

Kdokoli, kdo by se chtěl ještě do závodu přihlásit, klidně může. Startovné je sto korun. Každý jezdec, i ten poslední, přitom získá cenu, která má hodnotu ještě vyšší.