Čtvrtá a letos poslední výstava květin bude zaměřena na mečíky a jiřinky, které si budou moci zájemci prohlédnout v Masarykově střední škole v Opavě. Pro zájemce budou připraveny také přednášky věnované aktuálním tématům.

První den výstavy bude od 15.00 možnost dozvědět se něco o sklizni a skladování mečíků, přednáška potrvá hodinu a ihned po jejím skončení bude stejný prostor věnován jiřinkám a jejich sklizni a skladování. Druhý den se mohou návštěvníci dozvědět něco o správné podzimní výsadbě cibulovin, tato přednáška začne v 16 hodin.

„Ten kdo má rád teplo si léto dozajista užil, ale lidé, kteří vnímají své okolí, si nemohli nevšimnout kolik stromů, keřů, trávníků a květin živořilo nebo přímo uhynulo. Velmi často se jednalo o rostliny, které zde s námi žily po desetiletí a pár horkých a suchých dní je dokázalo zahubit," připomíná organizátor Květinového dne Zdeněk Seidl.

Milovníky květin také jistě potěší možnost zakoupit si některé rostliny, které uvidí vystaveny. Cílem výstavy není pouze prezentace výsledků pěstitelské a šlechtitelské práce členů Iris Hlučín a jejich přátel z Polska, ale rovněž chce podle organizátorů plnit výchovný cíl.

„Už jen samotné místo konání ukazuje, že spolupracujeme s žáky oboru zahradník, ale i se studenty jiných oborů, kteří se chodí s exponáty seznamovat," vysvětluje Zdeněk Seidl, proč se Květinové dny vracejí do areálu Masarykovy střední školy. Výstava bude pro veřejnost otevřena oba dny od deseti do pěti hodin odpoledne.

Petr Večeřa