Vítkovsko v uplynulých třech letech žilo Hradní slavností na počest svatého Václava, kterou hostila zřícenina hradu Vikštejn. A ani letošek není výjimkou.

Organizátorský tým, jehož součástí jsou i divadelníci Arcus Vítkov, připravil několik vystoupení. Kromě rytířského turnaje se bude hrát i pohádka pro děti s názvem Poklad a komedie Kam jdeš, Lumíre? Ta byla napsána na motivy Dívčí války. Slavnost na Vikštejně bude probíhat od 14. hodiny.

„Na zřícenině jsme vystupovali při různých příležitostech. Jednou jsme si řekli, že v okolí se nekoná nic na počest svatého Václava. Tato historická osobnost by si to přitom zasloužila. Proto jsme se rozhodli do toho jít,“ komentoval zakladatel šermířské a divadelní společnosti Arcus Vítkov Pavel Vaňásek a ještě dodal:

„Návštěvníci budou mít jedinečnou možnost absolvovat prohlídku zříceniny. Známý restaurátor Tomáš Skalík z Radkova zájemce Vikštejnem provede a pohovoří o tom, kde co dříve stálo. Taková možnost se naskýtá pouze jednou za rok.“

Také v Opavě se na státní svátek budou činit. Třeba místní dopravní podnik totiž pořádá den otevřených dveří. V jeho kylešovickém areálu na adrese Bílovecká 98 si můžete mezi 10. až 16. hodinou prohlédnout techniku, kterou podnik využívá, a užít si pohled ze sedadla autobusu nebo trolejbusu.

Proběhnou jízdy historických vozidel u příležitosti 65 let trolejbusové dopravy ve městě. V útrobách autobusu budete moci projet i myčkou.

Ve střehu by měli být rovněž milovníci koní. Kravařský areál Olšinky se totiž stane dějištěm Hobby vozatajského poháru Alkapet. Pojede se zde celkově už šesté kolo a také finále. Zítřejší začátek organizátoři naplánovali na 11. hodinu dopolední.