Jednou z nich je i Lucie Kopecká. „Akorát agentuře zaplatíte spoustu peněz, které můžete procestovat," radí.

A Lucie rozhodně není sama, kdo před najímáním agentur varuje. Karolína Mollová je v současnosti již potřetí v Anglii. Pracuje jako servírka v italské restauraci v Londýně. Práci si našla sama přes inzerát na webových stránkách. „Agentuře bych za práci zaplatila moc peněz a ještě by mi zařídili o hodně menší plat," upozornila.

Podobné zkušenosti má i Lucie. „Kamarádky odjely do zahraničí přes agenturu. Vydělaly si 300 až 400 euro měsíčně, já jsem si vydělala za stejnou práci bez agentury 1500," chlubí se vystudovaná učitelka češtiny a dějepisu. Její kamarádky ještě musely zaplatit 8 tisíc agentuře za zprostředkování práce.

Chce to odvahu a chuť pracovat

Sedmadvacetiletá Lucie není v zahraničí žádný začátečník. Ještě na studiích se vydala na několikaměsíční brigádu na španělskou Menorcu, kde pracovala v restauraci jako číšnice. „Neuměla jsem moc španělsky, ale měla jsem odvahu a chuť pracovat," vyjmenovala zásadní důvody svého španělského úspěchu.

Práci si našla přes e-mail. „Psala jsem do hotelů a restaurací, jestli nemají zájem o pilnou Češku," usmívá se Kopecká. Když majitelé podniku viděli, že skutečně chce pracovat, místo jí nabízeli opakovaně každý rok. Ona se nakonec rozhodla pro změnu. Odjela sbírat jablka a víno na Nový Zéland, dnes pracuje jako uklízečka v kanadském Vancouveru.

Agentury nabízejí i něco navíc

Přes výtky je však stále dost studentů, kteří odjíždějí pracovat do zahraničí prostřednictvím pracovních agentur. „O letní pracovní a au pair pobyty v zahraničí je každoročně ze strany studentů enormní zájem. Naše letní programy jsou od jara zcela plné," sdělila Martina Květoňová ze společnosti Student Agency.

Agentury zájemcům nabízejí kromě zprostředkování práce i speciální služby. Pomáhají například se zajištěním ubytování a dopravy, poradí při vyplňování formálních dokumentů a životopisů nebo zařídí pojištění. V některých agenturách pak klient obdrží kontakt na místního garanta programu a číslo na čtyřiadvacetihodinovou linku, na kterou se mohou obracet v případě jakýchkoliv problémů. Za plný servis klienti zaplatí několik tisíc korun.

Michal Majnuš