Půjčka je dílem okamžiku, ale její splácení už tak krátké ani jednoduché není. Stačí nepředvídaná okolnost a dluh, nabobtnalý do neuvěřitelné velikosti, posílá dlužníka šupem do náruče exekutora.

Cesta do pekel je vydlážděná takovými údajně „výhodnými“ půjčkami. Postižení kontaktují všechny možné instituce, od různých „krotitelů dluhů“ po poradny a krizová střediska.

„Naši pracovníci v Občanské poradně i v Naději, středisku krizové pomoci, takové případy dobře znají. Už nyní dobře vědí, co bude po Vánocích následovat. V lednu a v únoru je navštíví davy lidí v platební neschopnosti, kteří si s předvánočními půjčkami nevědí rady. Nebankovní půjčky jsou výhodné vždy jen pro jednu stranu, a to pro tu, která půjčuje,“ apeluje ředitel opavské Charity Jan Hanuš na zdravý rozum.

Pokud už krizová situace nastane, je nutné ji nepodceňovat představou, že ono to nějak dopadne. Nedopadne. Včasná snaha problém řešit může něco zachránit, ale iniciativa musí jít pokaždé od dlužníka. Pokud přijde od věřitele, je zpravidla na všechno už pozdě. Začátkem nového roku začínají zpravidla klienti s dluhovým problémem proudit do poradny SOS spotřebitele.

„Bývají to lidé, kteří uzavřeli před Vánocemi nebankovní půjčky a pak zjistili, že nemají na splácení. Není to nic divného, protože tyto půjčky uzavírají hlavně málo solventní lidé, kteří na bankovní půjčky nedosáhnou. Pokud mají v podepsané smlouvě rozhodčí doložku, nedá se pro ně už moc udělat,“ konstatuje Marcela Reichelová z krajské organizace SOS spotřebitele.

Ředitel opavské psychiatrické léčebny Ivan Drábek vidí momentální situaci optimisticky. „Dlužníci se u nás také objevovali, ale poslední dobou jich ubývá. Může být, že konečně zapracoval zdravý rozum. Skoro to vypadá, že si lidé konečně plně uvědomují své finanční možnosti ještě před podepsáním smlouvy na nebankovní půjčky,“ řekl Drábek.