„Na teploměru 11,6 stupně. Bezvětří. Obloha byla dopoledne zcela bez mráčků, azuro, teď už se začíná natahovat oblačnost,“ popisoval počasí v pátek v poledne na nejvyšší hoře Moravy a Slezska Tomáš Hrazdil, provozovatel hotelu na Pradědu.

„Takové počasí jsem v listopadu na Pradědu nezažil za jedenáct let, co jsem tady,“ kochal se.

Marie Rottrová
ANKETA: TOP 10 hitů Lady soul z Ostravy, hlasujte pro NEJ píseň Marie Rottrové

V listopadu je pro nejvyšší partie Jeseníků charakteristický déšť, sněžení, teploty pod nulou.

„Jsme tady během listopadu prakticky pořád v mlze nebo v mracích. Toto je unikátní. Uvidíme, do kdy nám to vydrží,“ sdělil.

I když není počasí, tahákem jsou borůvkové knedlíky

Podle vedoucího ostravského regionálního předpovědního pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu Romana Volného bude v sobotu přes region přecházet rozpadající se studená fronta a v horských partiích přibude střední a vysoké oblačnosti.

„Takto modrá obloha jako dnes, při inverzní situaci, na Pradědu nebude. Ale turisté se mohou těšit v dalších dnech, počátkem příštího týdne,“ uvedl Volný.

Pietní pochod za reprodukční, ženská a lidská práva v Polsku, 11.listopadu 2021 v Ostravě.
Demonstrace v Ostravě proti zákazu potratů v Polsku, symbolem byla smrt Izabely

Praděd je však i bez azurově modré oblohy velkým turistickým lákadlem. Pršet o víkendu na horách podle předpovědi nemá, může se objevit mrholení.

„Všechny zveme na naše čerstvé borůvkové knedlíky a vynikající svařák,“ lákal Tomáš Hrazdil do restaurace v nadmořské výšce 1491 metrů.