Nicméně podle odborníků se na vzrůstající panice národa podílí valnou částí především některá média. Ta se totiž neštítí používat pojem prasečí chřipka takřka neustále, ačkoli virus, který se po Česku šíří, nese sice obdobné označení, ale jedná se o klasickou, a nikoli prasečí chřipku.

Virus A (H1N1) je obyčejnou sezónní chřipkou. A je pravda, že nákaza se poslední dobou rozrůstá po všech koutech republiky. Nicméně virus A (H1N1) 2009, tedy ten, jenž způsobuje obávanou prasečí chřipku, je ještě pořád mnohem vzácnější.

Několik „pravých" případů se objevilo v Čechách, Moravskoslezský kraj však zatím zůstává víceméně ušetřen. „Jedná se zde dohromady o dva případy. Jeden se objevil na Bílovecku, avšak již v prosinci a byl už vyléčen, a druhý aktuálnější, a díky médiím rovněž známější, pak na Karvinsku (více si můžete přečíst zde). Jinak je zde situace klidná," uvádí vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Ostravě Irena Martinková.

Jedním dechem ovšem varovně dodává: „Situace se však kdykoli může změnit ze dne na den."

Skutečnost, že se prasečí chřipka naštěstí Opavsku dosud vyhýbá, potvrzují rovněž lékaři. Na infekčním oddělení Slezské nemocnice v Opavě nebyl zatím žádný případ zaznamenaný. To však podle primáře Petra Kümpela neznamená, že se během epidemie neobjeví. Za jedinou možnou prevenci považuje očkování. „Epidemie se k nám blíží ze západu, a pro očkování je proto nejvyšší čas," upozorňuje primář Kümpel veřejnost z Opavska. K nejohroženějším skupinám patří senioři, kardiaci a diabetici.

Ať již před prasečí nebo klasickou chřipkou odborníci doporučují veřejnosti nepodceňovat prevenci. Mezi nepřímé preventivní kroky se dá zařadit mimo jiné dodržování správné životosprávy, sport, otužování či dostatečný přísun potřebného množství vitamínů, a to zejména vitamínu C. Bezkonkurenčně nejspolehlivější a nejúčinnější formou prevence však zůstává i nadále očkování.

Pro pacienty se závažným onemocněním a seniory nad 65 let je hrazeno očkování ze zdravotního pojištění. „A když už vás chřipka skolí, je důležité tuto nemoc nepodcenit, řádně ji vyležet a pít teplý čaj s citrónem," radí na závěr odborníci.