„Jednání se státem probíhají dobře. Ve spolupráci s ním a zhotovitelem je nutné dotáhnout akci smluvně do konce. Děláme všechno proto, aby to bylo co nejdříve," slibuje opavský primátor Tomáš Navrátil. Podle předpokladu by měl stát uhradit 80 procent nákladů a zbytek zaplatí město Opava. 

Náklady na stavbu kanálu se zpětnou záklopkou, který bude přebytečnou vodu odvádět do nedaleké řeky Opavy, by podle současného předpokladu měly vyjít na zhruba osm milionů korun.

Revitalizace Stříbrného jezera v Opavě. 3. června 2021.
Revitalizace sádráku by mohla nabrat zpoždění, letos mají lidé s rekreací utrum

Stavební práce na revitalizaci okolí jezera nadále pokračují. U východního břehu jezera je nyní budováno dětské hřiště s brouzdalištěm a všechny práce v blízkosti jezera mají být dokončeny do příští sezóny. V další etapě, která už návštěvníkům nebude omezovat samotné koupání aní pobyt u jezera, jsou zahrnuty práce na stavbě cyklostezky, chodníku, podchodu, lávky přes řeku, WC s převlékárnami, potřebných rozvodů a dalších terénních i krajinářských úprav Ve Stříbrném jezeře se lidé sice mohou koupat i nyní, ale přístup je z bezpečnostních důvodů omezen pouze do těch míst, na kterých se aktuálně pracuje.

Stavební práce, probíhají už od loňského roku, ale výraznou komplikaci jim přinesl právě zmíněný vzestup hladiny o 1,5 metru. Podle hydrogeologů zřejmě došlo k propadu nebo k ucpání jedné z mnoha starých podzemních štol, které sloužily jako přirozený přítok i odtok vody z jezera. Právě v této části města se od poloviny 19. století těžil sádrovec hlubinným způsobem.

Hororová stezka odvahy na které se účastníci setkali s hvězdami kultovních hororových filmů proběhla 22. května 2021 v Opavě.
Horor na Sádráku. Podívejte se, jak vypadala noční bojovka nad Stříbrným jezerem

Kámen byl dolovaný v místě dnešního jezera i v širším okolí, například pod Městskými sady. Rozsah štol dodnes není známý, protože je v minulosti nikdo do map nezakresloval. Zrušený důl zatopila voda a na ploše zhruba 6,6 hektaru vzniklo jezero. Loni na jaře začala příprava jeho revitalizace kácením dřevin a zhotovitel areál převzal v červnu. Práce by měly skončit letos na podzim. Investorem akce za necelých 142 milionů korun včetně DPH je stát.