Dvě mladé půvabné dívky. Jedna reprezentuje stranu plavovlásek, na něž srší jeden vtip za druhým, a druhá poté „národ" tmavovlásek. Testovacím polem se stávají dva přechody pro chodce na vozovce nedaleko od sebe: jistě je znáte, oba jsou před rektorátem Slezské univerzity v Olbrichově ulici. Každá z figurantek má jednoduchý úkol: projít tyto přechody celkem třikrát.

My jsme poté počítali, kolikáté auto v pořadí jim zastaví a pustí, aby mohly bezpečně přejít.

Ani půvab a blond vlasy některým řidičům nestačí

.První, kdo se pustil do boje s nepředvídatelnými řidiči, je mladá žena s vlasy v barvě blond. Začátek nebyl nejlepší ani nejhorší. Po prvním autě, které projíždí bez povšimnutí, již další zastavuje. Druhý přechod ale figurantčiny kroky již přilepuje na místě na delší dobu. K zabrzdění před přechodem se odhodlává až třetí řidič v pořadí.

Za čelním sklem je vidět, že se jedná o muže ve středních letech pozorujícího lačným pohledem každý dívčin pohyb po zebře. Dle hesla do třetice všeho dobrého, se další pokus v pořadí stal tím nejúspěšnějším. Zastavuje již první vůz. Potom to už jde z kopce. Nejprve to je třetí řidič v pořadí a v předposledním případě dokonce až pátý. Na úplný závěr zastavuje již druhé auto. Na šest přejití přechodů jsme tak napočítali deset řidičů, kteří blondýnku ignorovali.

Tmavovlásce se daří trochu lépe

.Jak dopadla druhá figurantka s havraními vlasy? Rozjezd má pomalejší. Reaguje až třetí auto. Vzápětí při dalším kole to je ale už druhé. A vzestupná tendence pokračuje i nadále. Stejně jako její předchůdkyně, tak i tato slečna se dočkává při třetím přechodu zastavení hned prvního automobilu. Opět za volanty sedí většinou muži, kteří si užívají pohled na procházející krásku.

V následujících dvou případech pak pouští naši chodkyni vždy druhé vozidlo v pořadí. Až při úplně posledním experimentu postává na místě brunetka o něco delší dobu. Přejít se jí povedlo až na čtvrtý pokus. Bilance tmavovlásky tedy zní, že ji nechalo bez povšimnutí celkem 8 řidičů. V daném minisouboji blondýn a brunet, tak proti našemu očekávání zvítězila brunetka.

Jaký názor mají figurantky?

Martina Doupalová, 29 let, blondýna: „Můžu říct, že podle mých zkušeností vám vždy zastaví na přechodu starší auta než ta moderní. Problémy s tím opravdu běžně nemívám. Když se domnívám, že to je zapotřebí, tak nenápadně vystrčím jednu nohu mírně do cesty, abych blížící se řidiče upozornila, že tam vůbec jsem. Sama bych asi zastavovala jak komu. Kdyby to byl nějaký mladý hezký kluk (úsměv), maminka s dítětem nebo starší člověk…"

Klára Jarošová, 24 let, bruneta: „Co jsem dnes vysledovala, bylo hned několik poznatků. Tak hlavně, téměř každý řidič, který mi zastavil, měl u ucha mobil a vždy mě pouštěl jen gestikulováním rukou přes volant. Nemyslím si tedy, že by to bylo mnou samotnou, ale že tito lidé spíš mají sami máslo na hlavě, potřebují vyřídit nějaký hovor a podobných situací k tomu využívají. A dalším podstatným bodem bylo, že mezi těmi, kdo mi zastavili, nebyla až na jednu výjimku žádná žena…"