„Volně prodejné léky jsou v seznamu řazeny podle svého působení, do takzvaných terapeutických skupin. Odkaz na soupis je umístěn na titulní straně v části „Klienti“ a obsahuje pouze skutečně registrované léky,“ vysvětluje vedoucí tiskového oddělení VZP Jiří Rod.

Výrobky, které jsou označovány jako doplňky stravy (různé přípravky vitamínové, povzbuzující, podpůrné, přípravky na hubnutí a podobné), v soupisu zařazeny nejsou. Seznam obsahuje kvůli snadné orientaci pouze název léku, kód, výrobce a cenu, která je orientační a může se v jednotlivých lékárnách lišit.Volně prodejné léky jsou řazeny ve skupinách podle určení a léčiva na recept nejsou v seznamu uvedena.

„Nejjednodušší postup je hledat konkrétní lék, a tak si ověřit, zda je v seznamu zařazen. Ve stejné lékové skupině je také možné vyhledat podobně působící lék. V takovém případě je ale vhodné se před jeho koupí poradit v lékárně,“ dodává Jiří Rod.

Informace o všech lécích na trhu jsou zase uvedeny na titulní straně www.vzp.cz pod názvem Číselníky v části, věnované lékařům. Tento seznam obsahuje vedle orientační ceny i nejvyšší možnou úhradu proplácenou za přípravek zdravotními pojišťovnami a další informace.