Z Hlučína se stala velmi dobrá adresa

Posun dopředu v nejrůznějších sférách je zde opravdu citelný. Místní si mohli zvyknout na to, že prakticky pořád se zde něco renovovalo a opravovalo. Zejména pak školní zařízení.

„Dokázali jsme splnit velkou část z našeho volebního programu. V sociální oblasti se nám podařilo vyřešit sociální bydlení. Hlučín jako jedno z mála měst v republice dokáže uspokojit poptávku po školkách a obecně se stal takzvanou dobrou adresou," poznamenal hlučínský starosta Pavol Kubuš a jedním dechem dodal: „Občané se ve městě cítí bezpečně a velký posun k lepšímu vnímám také v podpoře kulturních a sportovních spolků."

Nebývale úspěšní v Hlučíně byli při čerpání dotací. Na nejrůznější projekty se městu podařilo získat miliony. „Konkrétně se jednalo skoro o 100 milionů korun. Díky tomu máme ve městě opravené školy, školky, dětské zahrady, hřiště, kulturní dům a několik lokalit prošlo revitalizací veřejné zeleně.

Městský rozpočet je vyrovnaný a celkově je město v dobré kondici," doplnila hlavní představitel Hlučína.

Samozřejmě uplynulé čtyři roky nebyly jenom o povedených projektech. Patřily k tomu i věci, které se nezdařily úplně podle představ. Jednou z nich je třeba obchvat města, třebaže Hlučín jako takový s touto záležitostí bez vůle a snahy krajských institucí moc nezmůže.

„Mrzí mě, že se nám nepodařilo pohnout s vybudováním obchvatu, který dopravě citelně pomohl. Jde ale o několikamiliardovou investici, a tak si na ni budeme muset ještě počkat," vysvětloval starosta Pavol Kubuš, který tvrdí, že jeho práce je plná kompromisů: „Vždy se snažím lidem vyjít vstříc, a pokud nenajdeme společnou řeč, tak se jim alespoň své kroky pokouším vysvětlit. Celý život jsem pracoval s lidmi a pro lidi."

Výsledky komunálních voleb v Hlučíně v roce 2010
Náš Hlučín 24,76% 6 mandátů
ČSSD 22,83% 5
KDU-ČSL 14,24% 3
SNK-ED 11,51% 3
ODS 10,65% 2
KSČM 9,39% 2

V Dolním Benešově jsou lidé zvyklí držet při sobě

Dolní Benešov. Ilustrační foto.

Také Dolní Benešov stejně jako Hlučín za uplynulé čtyři roky nelenil a pustil se do realizace řady projektů. Nutno říct, že se podařilo prosadit spoustu užitečných věcí. Zde to možná bylo o něco snazší než jinde, jelikož místní jsou naladěni na stejnou vlnu.

„Když se podaří dát dohromady skupinu lidí v zastupitelstvu a radě města, která táhne za jeden provaz, jsou potom vidět výsledky, které vás těší a posouvají dál. Cítili jsme navíc velkou podporu od našich občanů. To nám práci také dost ulehčovalo," poznamenal dolnobenešovský starosta Martin Štefek, jenž by se při podobném nebo stejném složení zastupitelstva nebál starostovat i v příštích letech.

Ve městě dokázali dotáhnout do konce projekty v sektoru školství, služeb, dopravních staveb anebo třeba kultury. Velké plusové body město získalo za cyklostezku mezi Dolním Benešovem a Zábřehem. „V rámci zvýšení bezpečnosti občanů se podařilo zajistit všechna povolení a opravit chodník mezi Osadou Míru a Zábřehem pro využití jak pro pěší tak pro cyklisty. A to včetně nového veřejného osvětlení," uvedl čelní představitel Dolního Benešova.

Další pozitivní ohlasy město sklidilo za opravu kulturních památek. Zrekonstruovala se například centrální kaple na benešovském hřbitově a Červená kaple na křižovatce směrem na Bolatice. Před nedávnem se koneckonců ve zpravodaji a na internetových stránkách města objevil rozsáhlejší článek o realizovaných projektech během uplynulých čtyř let. A že toho nebylo málo.

Na druhou stranu se najdou i negativa. Ty mimo jiné plynou z toho, že Dolní Benešov leží jednom z hlavních tahů, které spojují Ostravu s Opavou. „Nepodařilo se s Moravskoslezským krajem domluvit na další přípravě a pokračování přeložky silnice I/56. Provoz na této komunikaci ruší klidnější život v našem městě," poznamenal Martin Štefek.

Výsledky komunálních voleb v Dolním Benešově v roce 2010
Sdružení občanů Dolního Benešova a Zábřehu 27,27% 5 mandátů
DBZ 19,43% 3
KDU-ČSL 15,11% 2
ČSSD 14,23% 2
Dolní Benešov a Zábřeh - Věc veřejná 14,04% 2
ODS 9,88% 1

Seriál ke komunálním volbám: příště o OpavěVážení čtenáři, komunální volby se pomalu ale jistě blíží, a proto se začneme v následujících týdnech věnovat podrobněji tématu regionální politiky. V novém pravidelném seriálu vám přineseme malou „inventuru" jednotlivých měst na Opavsku, a co se za poslední čtyřleté volební období povedlo, či nepovedlo místním zvoleným zástupcům.

V následujícím týdnu se můžete těšit na inventuru v Opavě.