Hradec nad Moravicí

Malebné městečko s jasnou dominantou letos konečně zrekonstruovaného zámku za poslední čtyři roky také prošlo určitou vývojovou etapou. Bylo to poznat jednak v samotném Hradci nad Moravicí a jednak také v jeho dalších městských částech: Benkovicích, Bohučovicích, Domoradovicích, Filipovicích, Jakubčovicích, Kajlovci a Žimrovicích.

Největší investiční akcí byla rozhodně výstavba nové kanalizace. Byť někteří z místních k ní mají ne vždy pozitivní připomínky, podařilo se ji dotáhnout do úspěšného konce.

„Výstavbu čistírny odpadních vod a kanalizace se nám povedlo dokončit i přes obrovské problémy. Tím největším bylo vyhlášení insolvence hlavního dodavatele stavby," vysvětloval starosta Hradce nad Moravicí Karel Hanák, jenž si pochvaloval i skutečnost, že město dokázalo získat řadu dotací: „Obdrželi jsme finance na stavby, které bychom nemohli uhradit z městského rozpočtu."

Některé dotační žádosti ovšem ztroskotaly. Jednalo se o opravu Národního domu anebo rekonstrukci tribuny na místním fotbalovém hřišti. Hodně palčivým tématem je i tíživá dopravní situace v Hradci. Město leží na trase, která je spojovníkem Opavy s dálnicí, na niž se vjíždí u Fulneku, takže zde denně projedou neúnosné počty aut. A to samozřejmě i kamionů.

Díky zakoupenému radaru k měření rychlosti vozidel se podařilo snížit množství přestupků. Vedení města však dobře ví, že jediným východiskem, jež by potíže s dopravou vyřešilo jednou provždy, je obchvat. Byť v Hradci k jeho realizaci podnikli všechny možné i nemožné kroky, ruce k dílu by musely přidat i kompetentní instituce z kraje. Zatím se tak ovšem neděje.

„Nepovedlo se nám urychlit realizaci obchvatu. Rozhodnutí je na nejvyšších politických činitelích na úrovni kraje a ministerstva dopravy. Ti ale mají priority odlišné," uvedl dále Karel Hanák, jenž už v nadcházejících volbách kandidovat nebude a starostovské žezlo předá někomu dalšímu.

V poslední době ho kvůli nemoci musel zastupovat místostarosta Jan Špička: „Funkce starosty opravdu není jednoduchá. Málokdo si uvědomuje, jakou obrovskou zodpovědnost tato funkce má. Když se nějaká věc povede, jen malá hrstka občanů to veřejně ocení, ale jakmile se něco ne úplně povede, je kritika obrovská. To všechno ale k této práci patří a musí se s tím počítat."

Výsledky komunálních voleb v Hradci nad Moravicí v roce 2010
SNK - Občané občanům 20,82% 5 mandátů
KDU-ČSL 18,18% 4
ODS 11,88% 3
ČSSD 11,19% 2
KSČM 9,17% 2
SNK - Prosperita 8,42% 1
VV 6,64% 1
Sdružení nestraníků 6,07% 1

Co se povedlo a co ne..

Největší investiční akcí v průběhu posledních čtyř let byla rozhodně výstavba kanalizace a čističky odpadních vod. Místní občané a projíždějící řidiči sice byli připraveni o spoustu nervů, ale asi všichni tyto stavební práce vnímali jako nutné zlo.

Velké plus je nutné udělit také za výstavbu mohutných zdí pod hradeckým hřbitovem, které mají zpevnit svah, na němž se nachází. V minulosti zde totiž docházelo k sesuvům půdy. Po pětatřiceti letech byla dokončena také rozsáhlá rekonstrukce Bílého zámku. Za poslední čtyři roky se mezi nejmasovější akce na Opavsku zařadil i festival Hrady CZ.

Jak už zmínil dosavadní hradecký starosta Karel Hanák, místní trápí problémy s dopravou. Městem denně projedou tisíce aut, a to i včetně kamionů. Obchvat by vše vyřešil. Jeho realizace je však bohužel v nedohlednu.

Smutné bylo i rozloučení fotbalistů Hradce s krajským přeborem. Spory o tribunu mezi městem a tehdejším generálním partnerem, společností Lama Energy a. s., vedly až k vystoupení dané firmy z klubu. V současnosti se zde hraje jen okresní přebor.

Kravaře

Kravaře. Ilustrační foto.

Současný starosta Kravař Andreas Hahn sedí na své židli už dvanáctým rokem. To je doba, po kterou vykonává funkci starosty. A nejen za poslední čtyři roky, ale celkově za dobu svého působení má za sebou mnohé výsledky.

Největší investiční akce v historii města se uskutečnila právě v době, kdy byl ve vedení. Jednalo se o novostavbu veřejné splaškové kanalizace a objektu ČOV v Kravařích. Celková částka, která se za novostavbu musela zaplatit, činila 440 milionů korun.

Mezi další úspěchy z doby jeho vedení se dá zařadit rekonstrukce živičných povrchů bezmála všech místních komunikací ve vlastnictví města, ale i komunikace ve vlastnictví kraje a státu.

„Taktéž jsme zahájili postupnou rekonstrukci chodníků v Kravařích. Další investiční akcí spolufinancovanou městem je komplex Buly arény a Aquaparku v Kravařích, kde provoz byl zahájen v prosinci roku 2002 a neustále se areál rozšiřuje, a dále v březnu roku 2008 byl zprovozněn i aquapark, provozovaný městem Kravaře," uvádí další příklady starosta Kravař Andreas Hahn.

Za další pozitivum se dá považovat získání dotace na první etapu, a to zateplení budovy a výměnu oken v družině zdejší základní školy. Existují ovšem i projekty a plány, které se nepodařilo dotáhnout úplně do konce. „To, co jsme do této chvíle nezrealizovali, je nabídka pozemků k prodeji, a to v bytových zónách U Hranic a ,Böhmova'.

V případě bytové zóny U Hranic jsme schopni nabídnout pozemky k prodeji v průběhu měsíce listopadu (probíhá výběrové řízení na zhotovitele inženýrských sítí) a bytová zóna Böhmova bude připravena k nabídce v prvním čtvrtletí příštího roku 2015," informuje Andreas Hahn.

Mezi další nedotažené projekty patří rekonstrukce školního hřiště u zdejší základní školy. I v tomto případě v současné době probíhá výběrové řízení na zhotovitele stavby. Když vše půjde podle plánů, stavba bude zahájena už v říjnu letošního roku. Do budoucna ve vzduchu visí i myšlenka nově zrekonstruovat náměstí v Kravařích.

Výsledky komunálních voleb v Kravařích v roce 2010
SNK - Za Kravaře prosperující 22,81% 5 mandátů
ODS 19,34% 4
Nová síla Kravař 18,82% 4
ČSSD 17,26% 4
KDU-ČSL 17,21% 3
KSČM 6,8% 1

Co se povedlo a co ne..

V Kravařích existuje jen jedna událost tak obrovského rozsahu, že přiláká do města lidi ze širokého okolí. Zdejší Kravařský odpust je po Matějské pouti druhý největší v republice. Je to tradice, která už se drží desítky let, a pro obec je obrovské plus, že si ji stále zachovává.

Do obce totiž přiláká nejen turisty a zájemce ze všech koutů republiky, ale také kolotočáře, kteří si po dobu odpustu pronajmou kravařskou půdu. Přispívají tak významně do městské kasy. Díky pronájmu půdy je Kravaře jedno z mála měst, která si můžou dovolit velkolepý ohňostroj, a to právě vždy na konci odpustové zábavy.

Byť se to na první pohled nemusí zdát, Kravaře nemají moc problémů, na které by se dalo upozornit. Mnoho řidičů dlouhou dobu nadávalo na stav zdejších kanálů, které už jsou ale v současné době v pořádku. Možná k bezproblémovosti přispívá i fakt, že Kravaře mají v provozu službu ProblemReport, díky které mohou občané problémy hlásit přímo na úřadě. Ten je neprodleně vyřeší.

Seriál ke komunálním volbám: příště o Hlučínu a Dolním BenešověVážení čtenáři, komunální volby se pomalu ale jistě blíží, a proto se začneme v následujících týdnech věnovat podrobněji tématu regionální politiky. V novém pravidelném seriálu vám přineseme malou „inventuru" jednotlivých měst na Opavsku, a co se za poslední čtyřleté volební období povedlo, či nepovedlo místním zvoleným zástupcům.

V následujícím týdnu se můžete těšit na inventuru v Hlučíně a Dolním Benešově.