Po výsledku voleb, v kterých hrála jednoznačně prim strana SOS pro Opavu, byla v plánu trojkoalice, která se měla skládat z ODS, ČSSD a KDU-ČSL. V hlasování ale současný lídr ČSSD Radim Křupala spojení s ODS svým hlasem nepodpořil. Tím vynuloval křehkou většinu 23 mandátů pro trojkoalici a otevřel cestu k moci vítězi voleb, jímž bylo sdružení SOS pro Opavu.
Spojením ČSSD a SOS pro Opavu obě strany získaly celkem osmadvacet mandátů. Tím, že Křupala trojkoalici nepodpořil, definitivně padla. Zelenou dostalo spojení SOS a ČSSD, kterému se často přezdívalo sňatek z rozumu. Jednalo se totiž o dva naprosto rozdílné spolupartnery.
Na jedné straně byl mladší proud z řad SOS v čele s Pavlou Brady, na druhé straně staří matadoři z ČSSD. Koaliční smlouva se podepsala 23. listopadu 2010. Křeslo primátora dostal Zdeněk Jirásek (v té době ČSSD), post první náměstkyně Pavla Brady (tehdy SOS) a do role náměstků byli dosazeni Daniel Žídek (tehdy ČSSD) a Dalibor Halátek (tehdy SOS).
Většina Opavanů s obavami vyhlížela první rozkol mezi těmito rozdílnými entitami. Neshody ale nenastaly mezi jednotlivými koaličními partnery (alespoň navenek), ale uvnitř jejich stran. Po čtyřech letech ani jeden z náměstků nezůstal ve své politické partaji.
Jako první SOS pro Opavu nedobrovolně opustila Pavla Brady, která byla vyloučena celostátním vedením SOS. Později se připojila ke Straně zelených. Na začátku letošního roku opustil klub zastupitelů SOS pro Opavu Dalibor Halátek, a to po neshodách s Pavlou Brady.
Nejvíc to vřelo ale uvnitř ČSSD, kde se mladý proud reprezentovaný Radimem Křupalou nemohl vystát se starším osazenstvem v čele s Václavem Klučkou, primátorem Jiráskem nebo náměstkem Žídkem. Tento rozkol nakonec vyústil v to, že Zdeněk Jirásek i Daniel Žídek z klubu vystoupili.
Výsledky komunálních voleb v Opavě v roce 2010 | ||
SOS pro Opavu | 28,21% | 17 mandátů |
ČSSD | 17,44% | 11 |
ODS | 14,65% | 9 |
KSČM | 9,22% | 5 |
KDU-ČSL | 5,66% | 3 |
Co se naslibovalo a co se dodrželo?
Před čtyřmi lety redakce oslovila všechny lídry stran a dala jim na stránkách Deníku prostor k vyjádření, co je podle nich pro Opavu nejdůležitější. Vedení města bylo sestaveno ze stran SOS pro Opavu a ČSSD. Proto si níže můžete prohlédnout čtyři roky staré sliby, které dala Pavla Brady a Zdeněk Jirásek svým voličům. Co se jim povedlo a co ne?
Slib
Pavla Brady: „Přístup k občanům lepší komunikace, podpora rodin i seniorů, zodpovědné zacházení s financemi i majetkem, jasná pravidla."
Realita
To, co není ve slibu Pavly Brady zveřejněno, ale co několikrát svým voličům slíbila, bylo zastavení přísunu peněz do Slezského FC. Rok s rokem se sešel a tenhle slib jako šéfka představenstva SFC porušila do opavské kopané šla z města šestimilionová dotace. Sama na vlastní kůži poznala, že dělat velký fotbal bez pomocí města nejde. To jí ale oblíbenost u fanoušků nezajistilo. Fotbal ji semlel, vše vyvrcholilo sestupem Slezského FC do MSFL a její následnou rezignací.
Za co si může Pavla Brady připsat plusové body je zlepšení komunikace s občany. Za vlády současné koalice se podařilo prosadit tzv. Otevřené radnice, kdy občané mohou klást otázky směrem k představitelům města. Nejvíce navštěvována byla setkání tematicky zaměřená. Například když se v městské části Kylešovicích řešila romská otázka a jejich údajné stěhování do RPG bytů.
Slib
Zdeněk Jirásek: „Například systém parkování, zřízení zelného trhu tržnici, zřizování nových pracovních příležitostí, snížení zadluženosti města."
Realita
Hned první zmíněný bod se podařil prosadit až na sklonku volebního období. Nový systém parkování před Slezskou univerzitou na Masarykově třídě platí od letošního srpna. Zelný trh se sice ve městě neobjevil, Opavané ale mohou pravidelně navštěvovat trhy farmářské, které se těší oblibě.
Přestože nové pracovní příležitosti ve čtyřletém období se v Opavě objevily, nebylo to přímým zapřičiněním města (například otevření OC Breda & Weinstein). Zadluženost města se za poslední čtyři roky stáhnout podařila. Za loňský rok zadluženost města klesla o více než sto milionů.
Skandály a události
Byť to po prvním roce vypadalo na klidnou vodu, které vedení města ničím nezčeřilo, i u této sestavy se objevilo pár skandálů.
Pavla Brady
První negativní pozornost padla na Pavlu Brady. Nejprve za dotaci SFC Opava, posléze za vyloučení celostátním vedením SOS ze svého středu. Pavla Brady ale bez partaje dlouho nezůstala a připojila se ke Straně zelených.
Daniel Žídek
Náměstek primátora Daniel Žídek se v dubnu roku 2013 vzdal svého postu šéfa městské policie. Byla to jeho reakce na obvinění ze zneužití pravomoci v záležitosti podezření na existenci tzv. Blacklistu, na kterém byly uvedené SPZ, které nesmějí strážníci pokutovat. Odvolán byl rovněž ředitel Městské policie Opava Milan Kokoř.
Zdeněk Jirásek
Přestože byl v únoru roku 2012 projekt severního obchvatu teprve na papíře, opavský primátor Zdeněk Jirásek už čelil trestnímu oznámení. Obviněn měl být z toho, že výběrové řízení na přípravu projektu zmanipuloval. Společnost Acta non verba ho konkrétně napadala, že platit za projekt, s kterým se počítá nejdříve v roce 2025, je vyhazování peněz.