Tam číhá na řidiče nebezpečí ve formě železničního přejezdu bez závor. „Dalším místem, kde by si řidiči měli dávat pozor, je železniční přejezd Na Horní hrázi. V minulosti tam docházelo často k nehodám, nyní je tento přejezd vybaven reflexními kříži,“ uvedl policejní mluvčí René Černohorský. Pro ty, kteří nevědí: jde o odbočku vlevo za čerpací stanicí na výpadovce z Opavy na Hradec nad Moravicí.

Záleží na zodpovědnosti řidiče

Policisté i železničáři nicméně zdůrazňují, že pokud řidič dodržuje dopravní předpisy, není nebezpečného místa. To si myslí také někteří námi oslovení Opavané. „Pokud má železniční přejezd bez závor světelnou signalizaci, tak není nebezpečný,“ uvedla svůj názor padesátiletá učitelka z Opavy, které se představila jako Novotná. To šestatřicetiletý Václav Tichý si bezpečností jakýchkoli železničních přejezdů není jistý. „Záleží hodně na povaze řidiče,“ uvedl a v zápětí dodal: „Nejednou jsem viděl, jak řidiči závory, přestože již byly spadlé dolů, objíždí.“ A není zřejmě jediným svědkem takového případu.

Opavsko má moc železničních přejezdů

Na Opavsku je celkem 105 železničních přejezdů. Potvrdil to přednosta stanice Opava -východ Jiří Valeček. „Jejich správcem je Správa železniční dopravní cesty, ta rozhoduje o jejich zabezpečení,“ upřesnil Valeček. Světelnou signalizací disponuje na Opavsku 37 přejezdů. Dva přejezdy mají světelnou signalizaci a závory, samotné závory pak mají 3 přejezdy a výstražné plechové kříže 63 přejezdů.

„Samozřejmě, že přejezd se staženými závorami, které tvoří překážku v jízdě vozidlu, daleko více upozorní řidiče, než třeba světelná signalizace nebo výstražný kříž,“ upřesnil Valeček a dodal: „Ale ani závory nejsou schopny zabránit nehodě.“ Důkazem nekázně řidičů je například nehoda, která se stala 13. srpna v Opavě–Komárově. Zde řidič poškodil staženou závoru a jen náhodou nedošlo ke střetnutí s vlakem. Podle statistických údajů se v okrese Opava za období 2004 - 2007 stalo na železničních přejezdech 33 nehod, z toho 12 na přejezdech zabezpečených světelným zařízením a 21 na přejezdech opatřených výstražnými kříži.