Je znát, že jako autor ví o divadelním prostředí první poslední a zná všechny hlubiny herecké duše. Dobře napsanou hru se slovním humorem si herci na scéně a v kostýmech Sylvy Markové evidentně užívají.

Ti z diváků, kteří právě netouží analyzovat složitá zákoutí dramatikova nebo režisérova záměru, z toho jednoznačně profitují. Na jevišti se odehrává příprava inscenace, která je noční můrou snad každého herce. Premiérové publikum ji přijalo se smíchem, protože nehrozilo, že něco podobného bude nuceno sledovat ve skutečnosti.

Alespoň doufejme, protože na slovech jednoho z protagonistů: „Dnes je možné všechno,“ je bohužel pravdy víc než dost.

Pokud je skutečně údělem kritika někoho pochválit a do někoho se navést, tak mu představení situaci zjednodušuje. Má jen vítěze, druhé housle v něm nehraje nikdo. Ve „studované“ inscenaci musejí členové souboru hrát zeleninu, a jak už to tak bývá, až na Hanu Vaňkovou neprotestují. Dobře totiž vědí, že pravdu pokaždé mají šéf souboru a režisér.

Vaňková jako rozzuřená herečka hrdě odkráčí středem, aby se později bočním vchodem vrátila jako roztomile hluchá nápovědka. Bývalou šéfku souboru po všech stránkách perfektně ztvárňuje hostující Petra Kocmanová a hostující Drahomíra Hofmanová zřejmě představuje jednu nepříliš oblíbenou režisérku, která v opavském divadle pár titulů dělala.

Souborové baviče a pokušitele kolegů s odzbrojující lehkostí a neutuchajícím elánem předvádějí kukuřice Sabina Muchová s brokolicí Michalem Stalmachem. Úděl buldozera ženských srdcí sedí jako ulitý rajčeti Danielu Volnému a iluzí zbaveného hereckého harcovníka do detailu propracoval lilek Martin Táborský.

Okurka Kamila Srubková s přehledem vystihuje servilní herečku, lísající se pro dobrou roli ke každému vlivnému, a Miroslav Neborovský povýšil s bohorovným klidem během hry z rutinního inspicienta až na hereckou bramboru. Doyena souboru se všemi klady i zápory stáří ztvárňuje česnek Emanuel Křenek, jehož závěrečný monolog, plný vzpomínek i osobního smutku, dostal rozesmáté publikum do poněkud jiné polohy.

Zelenina během představení naštěstí nezvadla ani v nepříjemném vedru, které na premiéře ovládlo divadelní prostory. Spravedlivě útočilo na herce v náročných kostýmech i na diváky a vysmívalo se nově zabudované klimatizaci. Publikum se od začátku do konce dobře bavilo a mělo své herce zase rádo. Dávalo to zřetelně najevo smíchem i potleskem na otevřené scéně.

Titul si nedělá ambice na hit sezony, ale určitě bude jejím příjemným zpestřením.