Jak totiž potvrdil ředitel opavských hasičů Břetislav Janošek, počet hasičských výjezdů k ohrožení sršni je na Opavsku prozatím menší než v uplynulých letech.

„V našich statistikách nerozlišujeme, zda se jedná o včely, vosy nebo sršně. V případě, že se jedná o záchranu osob a zvířat bezprostředně ohrožených vosami, včelami a sršni, jedná se o obtížný hmyz. Podle statistiky jsme v loňském roce vyjeli ke 240 případům, v letošním roce to bylo k dnešnímu dni 113 událostí,“ zmínil v pátek odpoledne Břetislav Janošek.

Situace se však podle něj může ještě změnit. Největší výskyt sršňů totiž bývá v srpnu a v září. „Vzhledem k tomu, že u obtížného hmyzu zasahujeme výhradně v případech, kdy se jedná o bezprostřední ohrožení života osob a zvířat, používáme běžně dostupné insekticidy k jejich hubení. Pokud se k hnízdu dostaneme, po vyhubení odstraníme i toto hnízdo,“ doplnil Janošek.

To, že sršňů je letos prozatím méně než v letech minulých, uvedl také předseda Českého zahrádkářského svazu Opava-město Lubomír Fišer. „Co se týká výskytu sršňů v letošním roce, mohu z vlastní zkušenosti i zkušeností dotazovaných sousedů a přátel potvrdit, že je jich letos prozatím méně než v letech předešlých,“ řekl Fišer.

„Nevím, jestli to způsobilo chladnější jaro, kdy se nemohli řádně rozmnožit či pomrzli, nebo zdali na ně nepůsobí jako u včel různé nemoci. Vliv má možná i skladba a množství potravy, změny pěstovaných zemědělských plodin a podobně,“ pokračuje.

Jak dále zmínil, doporučuje lidem, aby se sršňům vyhnuli velkým obloukem. „Je důležité nezpanikařit, ovládnout se, neutíkat a nečinit rychlé pohyby. Pokud se najde hnízdo nebo velký výskyt na jednom místě, je asi nejlepší zavolat hasiče či jiné odborníky. Bodnutí od sršně může člověka klidně ohrozit na životě,“ dodal na závěr Lubomír Fišer.