Napínavé finále se uskutečnilo 8. až 12. října v Plzni a obec měla důvod slavit. Cenu získala v kategorii do 20 000 obyvatel. Redakce přímo v obci zjišťovala, co si o tomto ocenění myslí její obyvatelé. Prestižní bronz místní těší.

„Žiji tady od svého narození a neměnil bych. Vůbec se nedivím, že se naše obec umístila na předních příčkách. A víte díky komu? O rozvoj naší obce trvale pečuje náš starosta,“ hrdě prozrazuje čtyřiasedmdesátiletý důchodce Josef Kolek.

Čtyřiadvacetileté asistentce Ivaně Krokerové vyhovuje dostupnost služeb, čistota a klid. Přivítala by ještě zastávku v průmyslové zóně, protože nejbližší je vzdálená čtvrt hodiny chůze. Lidem v blízkosti společnosti Lanex trochu vadí provoz závodu, ale na druhou stranu si zase váží pracovních míst, která firma místním poskytuje.

Někteří Bolatičané si však i přesto myslí, že by Lanex měl sídlit v průmyslové zóně, protože podle nich narušuje celkový dojem z obce. Jednašedesátiletá penzistka Anna Stružová si bydlení v obci po všech stránkách pochvaluje a vadí jí pouze hluk silniční dopravy. S možnostmi vyžití je v obci spokojená i sedmačtyřicetiletá dělnice Eva Draslíková.

„Díky našemu starostovi tu máme poměrně bohaté možnosti kulturního vyžití. Důležité je i to, že tu máme klid a člověk se nemusí bát vyjít na ulici,“ pochvaluje si Eva Draslíková. Další hlasy také oceňují práci starosty Herberta Pavery.

Tvrdí, že pro Bolatice je příznačná sounáležitost obyvatel, což je podle nich zásluhou starosty, který se s nimi snaží co nejvíc spolupracovat při realizaci obecních projektů. Podstata soutěže The International Awards for Liveable Communities (Město, ve kterém stojí za to žít) je ve zhodnocování trvale udržitelného rozvoje, kvality života a životního prostředí v městech a obcích.

Kritéria tvoří zvelebování krajiny, péče o dědictví, ekologicky citlivá opatření, zapojení veřejnosti a plánování budoucnosti. Soutěž má svou tradici od roku 1997.

(pav, eda)

Starosta: V Bolaticích znám každý kout

Narodil se tam, má tam svou rodinu, domov, přátele, známé. Navíc tam zná každý kout. To je jen zlomek toho, proč stojí za to žít v Bolaticích. Alespoň pro starostu Bolatic Herberta Paveru.

„Jinak si myslím, že v Bolaticích stojí za to žít i proto, že obec je velmi pěkně opravena i upravená, má hezkou zeleň, v obci se dělá vše pro zlepšení životního prostředí,“ míní starosta.

Navíc je podle něj v Bolaticích bohatá škála různých služeb, funguje tam přepestrý spolkový život, jsou tam velké možnosti pro smysluplné trávení volného času.

„V neposlední řadě je u nás také rozmanitý a opravdu bohatý kulturně– –společenský život. Snažíme se pracovat na zlepšování vztahů mezi lidmi a také ve spolupráci s občany máme připravený plán rozvoje obce,“ doplnil starosta.

Veronika Schindlerová