Zájem o letošní druhé kolo je enormní v celém kraji. "Hodinu před uzavřením volebních místností se odhadovaná účast v Moravskoslezském kraji pohybuje v průměru okolo 75 procent voličů. Na některých místech překročila i osmdesátní procentní hranici – Trnávka (FM) 83% , několik okrsků na Opavsku cca 81 %. Jinak je všude poklidný průběh voleb, bez výjimečných událostí," informovala v sobotu odpoledne mluvčí kraje Miroslava Chlebounová.

Volby v celém regionu se již první den setkaly s poměrně velkým zájmem. Podle krajských úředníků odvolily desítky procent oprávněných voličů. "V těchto chvílích se krajští úředníci pohybují na Opavsku a Bruntálsku, kde je volební účast odhadem přes 40 %. Okolo 42 % se podle odhadů druhé kontrolní skupiny krajských úředníků pohybuje účast voličů na Jablunkovsku a Třinecku," uvedla v pátek 27. ledna po 20. hodině mluvčí kraje Miroslava Chlebounová. Dodala, že volby probíhají všude v poklidu a bez problémů.

Andrej Babiš může mít z výsledků v Moravskoslezském kraji jedině radost.
Souhrn 1. kola prezidentských voleb v MS kraji: Tady je Babišovo

Na Opavsku se volí v sedmasedmdesáti městech a obcích. A jak vypadalo první kolo? Zatímco celorepublikovým výsledkům vévodil Petr Pavel, který ale jen velmi těsně porazil Andreje Babiše, tak čísla v opavském okrese hovoří zcela jinak. Celkové vítězství v prvním kole totiž poměrně jasně připadlo Andreji Babišovi, který dostal 42,71 procent a téměř polovinu všech odevzdaných platných hlasů, konkrétně 41 269. Petr Pavel obdržel 28,45 procent (27 490 hlasů).

Jsou tu ale také výjimky. A to tři. Budišovice, Dolní Životice a Štítina. V těchto obcích patří vítězství Petru Pavlovi. V Budišovicích získal Pavel 36,02 procent, Babiš 29,69. V Dolních Životicích volilo Pavla 33,33 procent lidí, Babiše 26,86 procent. Ve Štítíně si Pavel připisuje 39,75 procent a Babiš 33,10 procent.

Volební účast na Opavsku byla letos v prvním kole byla obrovská, ba přímo rekordní. Volit mohlo přijít v okrese v prvním kole celkem 140 813 lidí, platných odevzdaných hlasů pak bylo dohromady 96 606, což odpovídá historicky nejvyšší účasti atakující hranici sedmdesáti procent, konkrétně to bylo 69,14 procent.

Před pěti lety

Pro srovnání, před pěti lety přišlo volit prezidenta 88 167 osob (pozn. red. platné odevzdané hlasy), to je 61,65 procent voličů. Rok 2013 a vůbec první přímá volba prezidenta přinesla na Opavsku účast 61,34 procent, to je 88 527 hlasů. Prezidentské volby se tak řadí mezi volby, které obyvatele enormně zajímají, oproti například volbám do obecních zastupitelstev, které paradoxně tolik netáhnou, ačkoli jsou pro občany a chod obcí a měst daleko důležitější, než volby prezidentské.