Umístění volebních okrsků se v porovnání s říjnovými volbami do Senátu a krajského zastupitelstva nemění. V Opavě a jejich městských částech je jich osmapadesát.

„Hlasovací lístky budou voličům doručeny do schránek nejpozději v úterý 8. ledna a pro případné druhé kolo voleb je lidé obdrží přímo ve volební místnosti," sděluje tisková mluvčí opavského magistrátu Lada Dobrovolná. Kdo se z nějakého důvodu nebude moci prezidentských voleb zúčastnit v místě svého trvalého bydliště, může si jako při každé obdobné akci vyřídit voličský průkaz a svůj hlas vhodit do urny i jinde.

Lhůta pro písemné podání žádosti o vydání voličského průkazu již sice uplynula, ale ještě je možné si o něj zažádat osobně na magistrátu. „O vydání voličského průkazu si mohou Opavané zažádat do středy 9. ledna do 16 hodin na ohlašovně magistrátu v Krnovské ulici. Pro druhé kolo pak do středy 23. ledna rovněž do 16 hodin," doplňuje Dobrovolná.

O prezidentské křeslo bude bojovat devět „mušketýrů". Jsou jimi Miloš Zeman, Jan Fischer, Zuzana Roithová, Jiří Dienstbier, Jana Bobošíková, Karel Schwarzenberg, Přemysl Sobotka, Vladimír Franz a Táňa Fischerová.

A jaké jsou podmínky pro zvolení nového prezidenta České republiky? V prvním kole by mohl být zvolen pouze za předpokladu, že zvítězí kandidát, který obdrží nadpoloviční většinu hlasů všech voličů. Pokud žádný kandidát nedosáhne nadpoloviční většiny hlasů, koná se druhé kolo voleb, a to i v případě, že by byl pouze jediný kandidát, což je málo pravděpodobné, ale zákon to také ošetřuje.

Do druhého kola postupují dva kandidáti, kteří obdrželi nejvyšší počet hlasů. Prezidentem se pak stane ten, který dostane v rámci tohoto kola více hlasů. Nepravděpodobná je pak varianta, že by oba kandidáty preferoval naprosto shodný počet voličů. Pak by musely být do deseti dnů vyhlášeny volby nové.

Všechny další potřebné informace k prezidentským volbám v Opavě naleznete rovněž na webových stránkách města www.opava-city.cz, úřední desce magistrátu a vybraných plakátovacích plochách.