Ve slezské metropoli lidé opatření respektují, například na frekventovaných zastávkách autobusů a trolejbusů u divadla, v obchodech v Ostrožné ulici nebo v Obchodním centru Breda&Weinstein se lidé ve čtvrtek dopoledne pohybovali většinou právě s respirátory. Někteří měli i dvě chirurgické roušky.

Octavie s unaveným řidičem šněrovala dálnici D35 u Olomouce, 24. února 2021
Opavák děsil šoféry na dálnici. Brzdil provoz, narážel mezi svodidla. Víme proč

„Bezpečnostní služba je poučena a bude zakrytí obličeje kontrolovat. Nicméně nebude detailně zkoumat, o jaký typ respirátoru se jedná, či zda jde o nanoroušky. Tyto kroky mohou provádět státní orgány k tomu určené,“ upřesňuje manažer OC Breda&Weinstein Jaroslav Václavík.

Podívejte se, jak roušky a respirátory zaplavily i ulice Ostravy

Žádné velké páky na to, jestli cestující nosí na obličeji státem určenou ochranu dýchacích cest, nemají ani řidiči opavské Městské hromadné dopravy.

„Řidič může pouze někoho upozornit, že například nemá respirátor, ale nemůže do toho nijak zasahovat. Nemáme žádnou pravomoc. Ale každý občan České republiky má zákony dodržovat,“ apeluje na cestující ředitel Městského dopravního podniku Opava Pavel Gebauer.

Primář Petr Kümpel a jeho tým bojuje s covidem už téměř rok.
Znepokojivé! Počty nakažených v Opavě opět stoupají, říká primář Kümpel

Dilema strážníků: jak poznat nanoroušku?

V jiném postavení jsou opavští strážníci. Právě oni se na kontrolu dodržování nařízení zaměřují. A právě od nich může neukázněný občan obdržet i nemalou pokutu.

Ilustrační snímek. Pustevny, 20. února 2021.
Odpornost. Zuřivec napadl v Trojanovicích obsluhu lanovky pěstí do obličeje

„Soustředíme se na místa se zvýšenou koncentrací osob. Je to ale pro nás složité v tom duchu, že zejména u nanoroušek se těžko prokazuje a je obtížné poznat, zda to je nebo není nanorouška. Takže ještě čekáme na vyjádření z vlády,“ říká ředitel Městské policie Opava Jiří Klein.

Pokud strážníci narazí na hříšníka, který má nevyhovující nebo dokonce nedisponuje žádnou ochranu úst a nosu, většinou vše řeší na místě domluvou. Pokud se ale napomenutí nesetká s úspěchem, přichází na řadu peněžitý trest.

„Na místě lze aktuálně uložit pokutu do dvou tisíc korun, v příkazním řízení u správního orgánu pak až deset tisíc,“ dodává šéf strážníků.