Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přichází opět čas vracení nevhodných dárků

Opavsko – Pečlivě jste rozbalili dárek, který vám nadělil někdo blízký pod stromeček. První nával radosti vystřídají rozpaky. Jedná se o jinou značku, než jste chtěli. Nebo vám darované oblečení nesedí či je moc malé. Není jiné východisko než prezent vzít a jít ho vyměnit tam, kde bylo zakoupeno.

30.12.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Eva Kořínková

Jak jednoduché. Anebo že by ne?

Trend vyměňovaní či úplného vrácení zboží po Vánocích se stal již běžnou součástí života v Česku. Někteří z obchodníků však chtěli udělat přítrž neustálým ztrátám na již vyúčtovaném zisku. Proto je také na Opavsku čím dál méně prodejen, kde se dají vracet nakoupené věci úplně.

Převládající pravidlo zdejších obchodníků zní: „Peníze nevracíme. Pokud se vám nelíbí, co jste pořídili, vyměníme vám to maximálně za jiný typ.“ To ovšem některým Opavanům nevadí tolik, jako když jim někde odmítnou uznat reklamaci docela. To se týká zejména vietnamských prodejen.

„Koupila jsem dceři bundu v jednom z místních vietnamských obchůdků. Ještě než jsem jí to stačila zabalit pod stromek, sám od sebe se objevil rozparek na rukávu a upadnul zip. Hned jsem na ně letěla, že chci zpátky peníze. A víte, co oni na mě? Prý: Ne účet, ne peníz za bunda!,“ rozčiluje se například dvaačtyřicetiletá maminka Vlasta Hořínková a dodává: „Přitom jsem po nich před tím paragon doslova žádala, ale uklidňovali mě, že kdyby se něco stalo, tak ho nepotřebuji a stačí jen přijít. To vidím…“

S podobnými zkušenostmi rozhodně není jediná. Ladislav Mühr má zkušenost už z loňska. U jednoho z opavských vietnamských prodejců zakoupil o loňských Vánocích pro syna CD přehrávač. Až po rozbalení rodina zjistila, že jediné, co na celém přístroji funguje, je rádio. Také pětatřicetiletý elektrikář z povolání se vydal zboží reklamovat. Rovněž neúspěšně.

„Prý jsem to musel pokazit já, že oni nic zpátky neberou a ať si to dám opravit,“ nechápavě kroutí hlavou Ladislav. Obdobné případy čekají na spoustu Opavanů i letos. Jediná rada pro všechny časy zní: bez paragonu nebo účtu žádné zboží nekupujte, málokdy se ho totiž podaří reklamovat a doma vám zůstane jen bezcenný kus nepotřebného haraburdí.

Tomáš Pustka

Kdo mi pomůže při neúspěšné reklamaci zboží?

V následujícím dotazu se čtenářka ptá, kdo jí pomůže při neúspěšné reklamaci zboží. Opavanka koupila drahou bundu, na které se však hodně brzy začaly projevovat vady (viz výše). „Snažila jsem se ji reklamovat, ale narazila jsem na zeď neochoty ze strany prodejce. Můj nárok odmítal uznat a já teď nevím, co dál. Nejraději bych to dala k soudu, ale pomyšlení na složitou a nepříjemnou proceduru mě dost děsí. Co mi zbývá?“ ptá se nešťastná zákaznice. Určitě není sama, kterou prodejci v předvánočním nákupním shonu tak zvaně „dostali“.

Slabší povahy nad podobnými situacemi jen rezignovaně mávnou rukou, popřípadě si zanadávají a nechají to být. Silnější, mezi které naše čtenářka zřejmě patří, se brání - vyřizují, píší a reklamují. Často však takové pokusy nedopadnou podle jejich představ a soudní mašinerie je skutečně hodně náročná na čas, nervy i peníze.

Šanci představuje Centrum Ostrava, provozované Sdružením obrany spotřebitelů Moravskoslezského kraje. Klientům zajistí zkušeného právníka, psychologa nebo jiného odborníka a poskytuje jim i poradenství a podporu v mimosoudním řešení sporů. Jsou to služby v oblasti vyjednávání, smírčího řízení, mediace a rozhodčího řízení. Mediace je forma mimosoudního řešení sporů jinou než soudní cestou.

Dobrovolné jednání obou stran k přijatelné dohodě při ní vede neutrální mediátor. Její výhodou bývá rychlé a efektivní řešení konfliktů s nízkými náklady.

„Centrum je pro zájemce z celého kraje otevřené vždy první a třetí pátek v kalendářním měsíci od 10 do 15 hodin v Ostravě na Střelniční ulici č.8. Klienti se ale musejí objednat předem,“ upozorňuje předsedkyně Sdružení Marcela Reichelová.

Telefonický kontakt je na čísle 596 111 252 a mailový na adrese: ostrava@sos-msk.cz.

30.12.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Matěj Melecký se narodil 16. října, vážil 3,31 kilogramů a měřil 49 centimetrů. Rodiče Eva a Martin z Kravař přejí svému prvorozenému synovi do života zdraví, štěstí, Boží požehnání a aby potkával jen samé dobré lidi.
13

Tak už jsme na světě

Při archeologickém výzkumu v okolí Müllerova domu byla mimo jiné objevena také kachle z kamen z přelomu 15. a 16. století s erbem Vladislava Jagellonského.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Jiří Štěpáník: Včelař vždy dbá na dobrou matku

/ROZHOVOR/ Na střeše jednoho z jeho domů na Dolním náměstí můžete vidět více než deset včelstev. Další pak třeba v Městských sadech. Jiřího Štěpáníka můžete potkat také na farmářských trzích, kde prodává med a sirupy, ale i další produkty.

Komická opera dramatického skladatele Verdiho

/POZVÁNKA/ Do nové sezony přispěje v neděli 22. října od 19 hodin operní soubor uvedením premiéry opery Giuseppa Verdiho s názvem Falstaf. Jde v podstatě o jedinou komickou operu skladatele zaměřeného na dramata, který ji údajně vytvořil během čtrnácti dnů na přání královny Alžběty I.

Basketbalisté chtějí pátou výhru

/POZVÁNKA/ Výbornou formou disponují na úvod sezony opavští basketbalisté. Trenér Petr Czudek se svým týmem všechny čtyři duely vyhrál, naposledy Slezané přejeli na Folimance domácí USK Praha. V sobotu do Opavy míří úřadující vicemistr z Děčína.

Dominik Simerský: Musíme zlepšit defenzivu

/POZVÁNKA/ Pikantní souboj nabídne Fortuna národní fotbalová liga. Vedoucí Opava míří na hřiště druhých Budějovic. Na Střeleckém ostrově bude k vidění zápas nejlepšího útoku proti nejlepší defenzivě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení