Trpíte nadměrnou únavou, přibýváte nečekaně na váze nebo vám srdce buší víc, než dříve? Není vyloučeno, že společným jmenovatelem problémů je štítná žláza. Endokrinologií a léčbou žláz s vnitřní sekrecí se v Opavě zabývají tři lékaři v ordinacích ve Slezské nemocnici, v klášteře na Sušilově ulici a v poliklinice na náměstí Slezského odboje.

„Za posledních dvacet let se výskyt poruch funkce a nádorů štítné žlázy několikanásobně zvýšil. Nejčastěji jde o sníženou funkci, která je riziková hlavně u těhotných žen, protože může plod poškodit. K typickým příznakům patří pocity únavy, chladu, zpomaleného pohybu i soustředění a rychlé přibývání na váze. Vyléčit nejde, ale chybějící hormon je nahrazen tabletami, které pacientovi při správném užívání zajistí plnohodnotný život. Předávkování však zvyšuje riziko řídnutí kostí nebo srdeční arytmie, poddávkování zvyšuje krevní tlak a cholesterol,“ varuje lékařka Ivana Lubojacká.

Právě se vrátila ze semináře Kolumbijské University New York, kde se spolu s jednatřiceti evropskými specialisty věnovala i výzkumu a novým možnostem léčby endokrinních a nádorových onemocnění.

Zvýšená funkce má opačné příznaky

Méně častou zvýšenou funkci štítné žlázy signalizuje například bušení srdce, rychlý tep, nervozita, stálý pocit horka, svalová slabost, častější močení a bezdůvodné hubnutí. Postupné vyčerpávání organismu může vést až k srdečnímu selhání.

„Do ordinace přišel mladý muž s rozvinutou poruchou štítné žlázy, který předtím pracoval v zahraničí. Začal tam hubnout a přidaly se jiné zdravotní problémy, ale k lékaři jít nechtěl, aby o práci nepřišel. Po čase začal zase rychle přibírat, natékat a do republiky se vrátil se závažnou srdeční arytmií a obrazem rozvinuté srdeční slabosti. Léčení bylo obtížné a teprve za dva roky se onemocnění podařilo zvládnout. Dnes je pacient naštěstí už v pořádku,“ vzpomíná Ivana Lubojacká.

Nejznámějším onemocněním štítné žlázy je struma (známá jako vole). Vyvolaná je zvětšením štítné žlázy, ale její výskyt ještě nutně nemusí znamenat narušení funkce. Zvýšený tlak na tkáň v očnici zase způsobuje vytlačování očí z důlků (známá Basedowova nemoc).

Nebezpečné onemocnění nadledvinek

Nadledvinky jsou pro tělo velmi důležité. Ovlivňují jeho metabolismus, krevní tlak, hospodaření s vodou i minerály a pomáhají zvládat stres. Lidé, kterým nefungují, bývají při jakékoliv větší zátěži ohroženi i na životě.

„Problémy s nadledvinkami mohou být genetické, ale i jako následek operací, ozářek nebo chemoterapie,“ konstatuje doktorka Lubojacká.

K typickým příznakům snížené funkce, která je sice vzácnější, ale i nebezpečnější, patří slabost, průjmy, hubnutí a pokles tlaku krve, u zvýšené funkce naopak bezdůvodné tloustnutí až k nadváze a vysoký krevní tlak.

Bezdůvodné zlomeniny signalizují nemoc

Z endokrinologického hlediska bývá častou chorobou řídnutí kostí. Postihuje především ženy po přechodu a projevuje se lámavostí kostí, nejčastěji v oblasti stehna a páteře.

„Těchto případů je skutečně hodně a poznávacím faktorem je zlomenina kosti v situaci, která vzniku úrazu neodpovídá,“ vysvětluje Ivana Lubojacká. Problém je léčitelný a některé zdravotní pojišťovny na preventivní vyšetření hustoty kostí svým klientům přispívají.