Tyto peníze pak získá příslušná obec. Výjimku dostaly jen veřejně prospěšné sportovní akce pro děti, kde zůstala pouze oznamovací povinnost.

To by bylo, abychom to neobešli

Mezi pořadateli, hlavně těmi z řad menších spolků a sdružení, zavládla panika. Tombola byla často tou částí akce, na které nějakou tu korunu vydělali. A teď by se naopak stala prodělečnou. Bály ale o tombolu přijít nemusí. Vše se dá obejít tím, že se nebudou prodávat samostatné losy, ale pořadatel udělá slosovatelné vstupenky a jednotlivá výhra nepřesáhne hodnotu dvaceti tisíc korun.

Tak si alespoň můžeme vyložit pátý odstavec prvního paragrafu zákona. Tak to pochopili také v Bohuslavicích. Zde už například proběhl Ples Klubu rodičů ZŠ. Také zde byla bohatá tombola. „My jsme navštívili starostu obce a dohodli jsme se na řešení,“ řekla k tombole na plese předsedkyně pořádajícího klubu Petra Konečná.

Její slova potvrdil také starosta Bohuslavic Kurt Kocián: „Už loni jsme dali pro plánované plesy u nás povolení, čímž jsme situaci alespoň pro letošek vyřešili. Jak to bude napřesrok, to sami ještě nevíme.“

Do problémů by se tak mohli dostat ti, kteří o novelizaci zákona netuší nebo ji nerespektují. „Je to pro nás šok. Tombola je už tradicí na našich plesech a dokonce už obcházíme ty, kteří jsou ochotni nám do tomboly něco dát. Jak to vyřešíme, musíme ještě probrat na nejbližší koordinační schůzce,“ říká na téma tomboly Marika Sztefková z Asociace studentů a přátel Slezské univerzity v Opavě, která v březnu chystá univerzitní ples.

Ale jak je to v případě, že se jedná o obecní ples? Bude obec platit poplatky sama sobě? Zeptali jsme se v Kobeřicích, kde také pořádají obecní ples. „Zatím nemůžu přesně říci, jak to bude, protože se to týká nejen obecního plesu, ale i akcí dalších spolků v obci. Jednat o tom budeme na nejbližší radě. My nechápeme, jak někdo mohl udělat takový zákon. Obci ty poplatky nepomohou, ale pro organizace a spolky jsou to velké peníze. Snaží se získat na činnost každou korunu, a teď musejí platit místo toho, aby si trochu přilepšily,“ uvedl místostarosta Kobeřic Hubert Jašek.

Tradiční plesové zábavy v obcích se bez tomboly prostě neobejdou, Účastníci ji považují za vyvrcholení zábavy a pořadatelé potřebují její výnos k tomu, aby ze svého plesu finančně nevykrváceli.

Co na to opavští poslanci?

Viníky této nepříjemné situace jsou zákonodárci, kteří tyto tomboly nechali v novém loterijním zákoně, který tak ohrožuje samotnou existenci plesů v obcích. Jak se k problému staví opavští poslanci?

Václav Klučka (ČSSD) prohlašuje, že pro uvedený zákon nehlasoval. „Zatím jsme o tomto problému ve sněmovně nehovořili, a proto současnou situaci neznám. Mohu se však připravit tak, abych ministra financí interpeloval už příští týden ve čtvrtek,“ míní Václav Klučka.

Miroslav Opálka (KSČM) připomíná, že sněmovna už chystá novelu. „Letošní plesové sezoně to však už nepomůže. Pořadatelům plesů mohu poradit, aby pro své tomboly požádali o výjimku a zproštění platby. Finanční úřad jim do 15 dnů může vyhovět. Ale též nemusí. Stávající zákon jsem nepodpořil, ten nový už podpořím,“ slibuje Opálka.

Zbyněk Stanjura (ODS) připouští, že problém ze všech úhlů zmapovaný nemá. „Rozhodně nepovažuji za vhodné obírat o drobný peníz pořadatele malých obecních bálů. Zdaněné by ale měly být velké tomboly, ve kterých jsou mezi cenami například osobní automobily,“ konstatuje Stanjura.

Změna až za rok

Podle našich informací ministerstvo financí už navrhuje úpravu zákona tak, aby poplatky nemusel pořadatel platit v případě, že celková cena výher nepřesáhne sto tisíc korun. Platit by ale měla až od roku 2013. Města a obce ale už teď hledají řešení, jak zákonu vyhovět, ale současně také nedonutit pořadatele rušit tomboly.

Jednou z cest je třeba poskytnout pořadateli dotaci v té samé výši, kolik by odvedl na poplatcích.

Martin Kůs, Jitka Hrušková