„Návštěvníci se mohou na vlastní oči přesvědčit, v jakém prostředí naše děti žijí. V rámci Dne otevřených dveří dojde též k přátelskému setkání dřívějších dětí a klientů s bývalými i současnými zaměstnanci,“ uvedl ředitel opavského DD Milan Škrabal.

Dětský domov sídlí v Opavě už padesát let a prošlo jím už 1 152 dětí, které v něm dříve žily i přes deset let. Po roce 1989 se situace změnila a zařízení často plní formu tak zvané Rychlé pedagogické pomoci.

V ní děti přečkají nutnou dobu, a pak se vracejí do původní rodiny, nebo jdou k pěstounům.

Každé dítě si do opavského Dětského domova přineslo svůj osud. Ředitele Milana Škrabala proto pobouřila analýza Ministerstva vnitra, z níž vyplynulo, že polovina dětí končí po opuštění dětských domovů jako zloději, lupiči nebo prostitutky.

„Takovým tvrzením jsem byl doslova šokován. Nemám k dispozici podklady, ze kterých bylo tehdy čerpáno, ale celkové odsuzující závěry mi stále i po několika letech hodně vadí,“ říká ředitel Škrabal. Rozhodně nepreferuje ústavní výchovu před rodinnou, ale někdy nic jiného nezbývá.

„Za poslední roky máme o většině našich dětí dostatečný přehled. Občas nás některé pozve k sobě domů nebo k nám přijde na návštěvu. Naše děti pocházejí většinou z rozvrácených rodin, kde rodiče dlouhodobě nepracují, jsou na sociálních dávkách a problémy řešívají alkoholem.

Z takových poměrů se některé po opuštění zařízení také dostávají do rozporu se zákonem. Podle naší vlastní analýzy však naprostá většina našich dětí žije po získání plnoletosti spořádaným životem,“ dodal ředitel.