Důvodem je hlavně nedostatek žáků. Podle slov ředitele Masarykovy střední školy zemědělské a Vyšší odborné školy v Opavě Arnošta Kleina je důvodů hned několik.

„Jedním z nich je úbytek žáků, dalším například nový způsob přijímacího řízení, tedy tři přihlášky nebo dva termíny přijímacích zkoušek v prvním kole přijímacího řízení,“ vyjmenoval Klein s tím, že žáci budou na školu přijímáni na základě prospěchu ze základní školy.

Také na Střední škole průmyslové a umělecké v Opavě se podle slov ředitele Dušana Galise přiklonili k variantě výběru žáků podle prospěchu.

Na opavských gymnáziích, však přijímací zkoušky neruší. Jak zmínila ředitelka Slezského gymnázia Milada Pazderníková, škola dělá přijímací zkoušky z testu SCIO – obecných studijních předpokladů.

Stejně tak Mendelovo gymnázium v Opavě. „Když úplně zrušíme přijímací zkoušky, podrazíme základy. Děcka nebudou mít motiv se učit a někteří nekritičtí rodiče si dobrou známku na škole vysomrují,“ uvedl Petr Pavlíček, ředitel Mendelova gymnázia.

Žádná z oslovených středních škol není spokojena s tím, že si studenti mohou podat přihlášku na tři střední školy.