VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Primář Richard Lenert: Jsem připraven odejít pracovat do Rakouska

Opava - Je odborníkem ve své profesi, má dvě atestace, za jménem titul Ph.D., je velmi vzdělaný, aktivní, komunikativní a rozhodně netrpí pocitem nadřazenosti či elitářstvím. Nyní je ale možné, že o něho Slezská nemocnice v Opavě ke své škodě přijde.

21.1.2011 11
SDÍLEJ:

Primář ušního, nosního a krčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě Richard Lenert.Foto: DENÍK / Zuzana Urbánková

Čtyřiačtyřicetiletý primář ušního, nosního a krčního oddělení Richard Lenert totiž podal stejně jako jeho dalších devět kolegů primářů k prvnímu březnu výpověď. Je odhodlán odejít pracovat do Rakouska. Tedy v případě, pokud ministerstvo zdravotnictví a vláda nebudou ochotny najít na současnou krizi recept a ponechají stávající zdravotnický systém páchat další škody.

„Situace je vážná. Kdyby se skutečně nenašlo řešení, musíme náš protest dotáhnout do konce. Pokud se do 10. února nic nestane, pak jsme za hranou a jedeme z kopce k tomu nejkrizovějšímu scénáři,“ říká primář a na otázku, co je tou nejčernější variantou, ukazuje novinové titulky hlásající, že lidé budou umírat na chodníku.

„To se může stát, protože kraj jako zřizovatel nebude schopen zajistit akutní péči. Pacienti se budou překládat do Fakultní nemocnice v Porubě, ale tam to nebudou stíhat.“

Richard Lenert patří mezi lékaře, kteří si uvědomují důsledky svých rozhodnutí: „Od 15. března už čekat nebudu. Začínám si hledat možnou práci v Rakousku či Německu. V kraji mě nikdo nezaměstná, pojišťovny nám smlouvy nedají a otevřít si praxi někde v garáži za plnou úhradu od pacientů je nereálné.“

Rodina jeho rozhodnutí přijala

Situaci má oproti mnohým jiným lékařům snazší v tom, že umí německy, je poměrně mladý a rodina přijímá, že za ní bude dojíždět. Má odpověď i na otázku, zda je ochoten odejít z primariátu do postavení řadového lékaře v cizině. „Pokud bych byl tady jen primářem bez dobrého týmu, tak ano,“ odpovídá s tím, že na jeho oddělení ho drží profesně i lidsky schopný personál a vědomí, že opavská nemocnice má v kraji své opodstatnění a smysl.

Primář hovoří i o tom, že není jednoduché podat výpověď: „Není to tak, že se ráno vzbudíte a řeknete si, tak a teď to udělám. Výpovědi v naší nemocnici podali lidé převážně ve věku mezi pětatřiceti až padesáti lety. Jdou do toho muži, ale i ženy lékařky. A to je signál, že to má opodstatnění, protože ženy jsou vesměs opatrnější a více si věci promýšlejí.“

Sestřičky jsou na tom špatně

A když už je u žen, nezapomene primář ani na sestřičky, o nichž je přesvědčen, že jsou stejně jako sanitářky a ošetřovatelky podhodnoceny, a ještě je jich málo: „Sestry jsou teď na tom psychicky špatně. Co bude s námi, ptají se. Jsou na nás naštvané, ale méně, než bychom čekali. Snažíme se jim naše postoje vysvětlovat, komunikovat s nimi.

Není to tak, že každý lékař chce třikrát větší výplatu. My chceme především změnu zdravotnického systému, jeho reformu. Pak by bylo i na vyšší platy sester a ostatního personálu.“

Vzdělávání je nevyhovující

A ještě něco: primáři Lenertovi i jeho kolegům vadí ve stávajícím systému také mizerné a nevyhovující postgraduální vzdělávání lékařů. Nejlepší prý bylo na sklonku 80. let minulého století, dnes ale podle něj jde „do kytek“.

Prohlášení představenstva OS ČLK v Opavě k situaci ve zdravotnictví v regionu po 1. 3. 2011

Představenstvo OS ČLK v Opavě projednávalo na svém zasedání dne 12. ledna 2011 situaci ve zdravotnictví, která nastane po 1. 3. 2011 ve vztahu k akci „Děkujeme, odcházíme“ (dále D-O). Rovněž se zabývalo dopady akce D-O v regionu Opavska.

S politováním předsednictvo OS ČLK v Opavě konstatuje, že je bohužel medii prezentován pouze požadavek platový a o dalších zásadních bodech se prakticky nikdo nezmiňuje. /změny pg vzdělávání, zastavení personální devastace nemocnic, změny v lékové politice atd./

Dle názoru představenstva OS ČLK v Opavě jsou požadavky akce D-O oprávněné. Pokud by začal konečně ze strany Ministerstva zdravotnictví ČR dialog s lékaři a jednání o všech požadavcích akce D-O, tak by alespoň došlo k pokračování současné situace v zajištění zdravotní péče, která je sice mizerná, ale ještě ji lze akceptovat.

Pokud nedojde k žádnému posunu v názorech ministerstva zdravotnictví ČR, dojde po 1. 3. 2011 k úplnému rozkladu zdravotní péče napříč všemi obory. Po 1. 3. 2011 bude pracovat ve Slezské nemocnici v Opavě v režimu řádné pracovní doby od 7 do 15.30 hodin pouze kožní a ARO oddělení, omezeně budou ordinovat chirurgická, urologická, ortopedická, dětská, infektologická, neurologická, plicní a oční ambulance od 7 do 15.30 hodin, a to v určitých oborech jen v některé pracovní dny.

Vůbec nebude fungovat interní, gynekologická a ORL ambulance. Nebude vůbec zajištěna jakákoli ústavní pohotovostní služba kromě služby ARO oddělení, která po vyčerpání povolených přesčasových hodin sloužících lékařů bude během března a dubna utlumena.

Po předběžných jednáních s praktickými lékaři opavského regionu Lékařská služba první pomoci /dále LSPP/ nebude zajištěna po 22. hodině do 7. hodiny ranní jako doposud, a to jak pro dospělé, tak i dětské pacienty. Rovněž nebude fungovat dialýza, onkologická ambulance, diabetologická ambulance. Dojde ke zcela výjimečné situaci, blížící se válečnému stavu.

Pro občany Opavy a okolí vyvstane nutnost vyhledávat tyto služby v Ostravě. Ve většině odborností se to bude týkat i občanů z regionu Bruntálska, Krnovska a Jesenicka. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem žádá OS ČLK v Opavě zdravotnický odbor MSK a zdravotní pojišťovny o informace, jakým způsobem hodlají danou situaci řešit vč. konkrétního rozpisu služeb LSPP, převozové služby atd. s včasným informováním veřejnosti regionu v mediích.

Kromě primátora města Opavy Prof. Dr. Jiráska, který pravděpodobně jediný pochopil vážnost situace a zatím jako jediný politik regionu již vyvinul značnou aktivitu problém řešit, budeme jako představenstvo OS ČLK Opava kontaktovat regionální politiky napříč politickým spektrem s informacemi o blížícím se katastrofickém stavu, aby všude měli signály, že situace je velmi vážná. OS ČLK v Opavě vyvine zvýšené úsilí na medializaci problému na regionální úrovni, vzhledem k tomu, že se mu jeví problém bagatelizován a upozaďován jinými, dle názoru představenstva pseudoproblémy.

Rovněž budou zástupci jednotlivých oborů kontaktovat zástupce FN Ostrava stran převzetí veškeré péče o pacienty z regionu a budou požadovat
jasná vyjádření včetně konkrétních opatření, jak bude FN Ostrava péči pro region po 1. 3. 2011 zajišťovat.

MUDr. Richard Lenert Ph.D předseda OS ČLK Opava

Autor: Zuzana Urbánková

21.1.2011 VSTUP DO DISKUSE 11
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

MSFL: Hlučín - Petřkovice 2:1

Ilustrační snímek.

Pro třináctiletého cyklistu letěl do Vávrovic vrtulník

Na Opavsku zvítězilo ANO

V opavském okrese se letošní volební účast vyšplhala na 60,11%. Výsledky jednotlivých stran prakticky kopírují ty celorepublikové.

II. LIGA: České Budějovice - Opava 2:1

/3 x VIDEO, FOTOGALERIE/ Přímý souboj o první místo nedopadl pro opavské fotbalisty dobře. Slezané na Střeleckém Ostrově prohráli s domácími Českými Budějovicemi. Hosté znovu doplatili na chyby v defenzivě.  

KOOPERATIVA NBL: Opava - Děčín 87:71

/2 x VIDEO, FOTOGALERIE/ Opavští basketbalisté jedou dál na vítězné vlně. V sobotu večer si v městské víceúčelovce vyšlápli na těžkého soupeře z Děčína. Ve druhé půli svého protivníka jasně přejeli a nakonec si dokráčeli pro zaslouženou výhru v poměru 87:71.

Z nemocnice zbyly jen střípky

Kdysi vyhlášená nemocnice ve Vítkově už řadu let nefunguje. Alespoň ne tedy tak, jak byli lidé zvyklí. Nemocniční oddělení nahradily odborné ambulance či léčebna dlouhodobě nemocných (LDN).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení