Období letních prázdnin se blíží, pro mnohé rodiče tak nastává nepřekonatelný problém. Kam umístit své děti? Jednou z možností jsou příměstské letní tábory, které pořádá většina volnočasových center v Opavě.

Příměstské letní tábory se letos staly prázdninovým fenoménem, což dokazuje i Středisko volného času na Jaselské ulici v Opavě. „Pro děti je připravena celá řada příměstských táborů, opravdu je z čeho vybírat,“ řekl pracovník centra Stanislav Beneš.

Dětem se především nabízí sportovně zaměřené akce. „Letos také poprvé pořádáme vodácký příměstský tábor. Přichystáno bude sportovní vyžití pro malé i velké,“ dodal Beneš.

Jeden den na táboře: zhruba dvě stovky

Pro umělecky orientované děti připravuje opavské centrum Elim na Rolnické ulici v druhém červencovém týdnu příměstský tábor zaměřený na ruční práce. „Děti budou pod dozorem vychovatele, který s nimi v dílně vyrobí jeden keramický výrobek, který si pak mohou odnést domů,“ řekla hospodářka Elimu Radomila Štecová.

Ceny jednodenních příměstských táborů se pohybují okolo dvou set korun, přičemž v ceně je zahrnuta vždy i strava, popřípadě i doprava na místo. „Od prvního července pořádáme pro děti celodenní výlety s dopravou na zajímavá místa, jako jsou hrady či zámky, chodíme s dětmi i do ZOO,“ uvedla vedoucí klubu Modrá kočka Lucie Valíková.

Oblíbené jsou tematické tábory

Rodiče mohou v průběhu prázdnin využít také dlouhodobější pobyty dětí o prodloužených víkendech či letních táborech, které se ve své nabídce služeb liší. Správný výběr tábora je přitom zásadní. „Ve Středisku volného času jsou velice oblíbené tematické tábory, o něž je extrémní zájem. Například divadelněfilmový tábor na téma Staré pověsti české, který pořádáme až v polovině srpna, je již naplněn,“ vysvětlil Beneš.

Rozhodujícím faktorem při výběru letních pobytů pro děti je nejen téma kempu a cena, ale i termín konání. „Týdenní tábory pořádáme především na konci srpna, neboť je o toto období mezi rodiči největší zájem,“ řekla Valíková z klubu Modrá kočka na Hradecké ulici. Naopak na začátku prázdnin volnočasová střediska počítají pouze s krátkodobými výlety a akcemi.

Andrea Jarošová