Do hledání dal veškerou svou energii. Jednapadesátiletý Lubomír Brettschneider z Velké Polomi ztratil svého plechového závodního miláčka, raritní Fiat X 1/9 Bertone, údajně jediný kus v Evropě jezdící kopce.

Někdo mu ho poslední srpnovou neděli ukradl ve Vítkově–Podhradí, kde se jely amatérské silniční závody do vrchu, které mimochodem vyhrál. Výzvu nešťastného majitele jsme i s fotografiemi zveřejnili ve čtvrtek 4. září v našem Opavském a hlučínském deníku (ČTĚTE VÍCE) a spolu s ním čekali, zda se mu někdo ozve a přivede na stopu.

Vím, kde tvůj auťák je

Včera Lubomír Brettschneider do naší redakce telefonoval: „Mám ho. Ten náš článek ve vašich novinách pomohl. Hned druhý den, v pátek kolem desáté dopoledne, mi volal ze skrytého čísla nějaký chlapík a že prý ví, kde můj auťák zhruba je. Prý někde na pasece u Svatoňovic na Budišovsku. Skočil jsem do avie a jel tam,“ vypráví.

Jenže nic nebylo tak snadné, Lubomír Brettschneider se měl ještě potrápit. Auto totiž v popsané lokalitě nenašel. Nicméně okruh se zužoval a on se odmítl vzdát: „Začal jsem se vyptávat a obcházet lidi ve Svatoňovicích, pak se ozval další anonym, a já nakonec své auto našel v lese u Budišova nad Budišovkou směrem na Staré Oldřůvky na kraji vojenského prostoru Libavá.

Polorozkradený krasavec

Auto bylo polorozkradené, a kdyby na místě zůstalo déle, rozebrali by ho zloději nejspíše na součástky. Tak mu chyběla, jak majitel později zjistil, „jen“ baterka, kabely, hodiny, stříbrná zrcátka, ztratila se závodníkova přilba, rukavice, poškozený zůstal volant.

Byla páteční půlnoc, když Lubomír Brettschneider spolu s dvěma ochotnými mladíky z Budišova (jen tam napište, že to byli Romové) naložili fiat do avie a vyvezli ho z lesa. „Ujížděl jsem z lesa, to víte, kdyby tam někdo po vás střílel, tak ani nevíte, z které strany to je.“

Tipuju to na mladé floutky

Dnes už má Lubomír Brettschneider své modrobílé autíčko zase na dvoře u svého rodinného domu. „Už mi ho i deštík umyl. To víte, musím ho ale dát dohromady, opravit. Startnul jsem ho, ale nevím, jak to půjde dál.“ Tím to prý ale pro něho nekončí. Prý tuší, kdomá v této zlodějně prsty. „Tipuju to na nějaké mladé floutky do osmnácti let,“ říká s tím, že věc šetří i policie. „Teď chci ale poděkovat všem, kteří mi pomohli,“ vzkazuje na závěr.