Takzvanou Sádrovnu navíc čekají zásadní úpravy, které však nemají zasáhnout do letní sezony. Mimo jiné dojde v rámci revitalizace jezera k propojení odpočinkové lokality Městských sadů s územím Stříbrného jezera prostřednictvím lávky přes řeku Opavu.

„Propojením obou lokalit bude tato část města atraktivnější a pro všechny návštěvníky i komfortnější. Výše nákladů projektu je v současné době odhadována na 97 milionů po provedení tendru ale bude výrazně nižší," dodal Martin Dostál z opavské radnice.

Prvky, které by se měly u jezera po první etapě rekonstrukce objevit, mají zajistit také větší bezpečnost plavců.

„Počítá se i s instalací plovoucích mol. Ta budou umístěna v bezprostřední blízkosti pláží a v místě bývalých ostrůvků. Ve východní zátoce budou umístěny plovoucí ostrůvky, které zlepší podmínky pro život a rozmnožování vodního ptactva," uvedl již před časem Martin Dostál.

Kvalitu vody na většině uvedených míst pravidelně provádí Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje se sídlem v Ostravě. Kontroly začaly v druhé polovině května a hygienici zatím všude naměřili hodnoty takové, že vodu doporučili ke koupání.

Zmíněné kontroly probíhají v pravidelných intervalech, výjimkou je lom Svobodné Heřmanice, kde mají poslední výsledky z 16. června. V našem výčtu schází lokalita Balaton Vítkov, kde pravidelná měření nezveřejňují.

Kam za koupáním v přírodě?

Koupání si můžete zpříjemnit diskgolfem

.

Možnost využít k osvěžení přírodního koupaliště mají také obyvatelé a turisté v Budišově nad Budišovkou. Nádrž leží na jihovýchodním okraji města v místním lesoparku těsné blízkosti zdejšího autokempu. Kdo přijede autem, může jej nechat na parkovišti, které se nachází přímo pod hrází.

Vstup do vody je zpevněn betonovými panely. I přesto, že místo nedisponuje toaletami ani občerstvením, najdou zde lidé klid a pohodu, kterou dokreslí okolní příroda. V blízkosti koupaliště se nachází diskgolf s osmnácti jamkami, jediný této velikosti u nás. Lidé si tak mohou koupání zpříjemnit hrou.

Kvalita vody je navíc pravidelně kontrolována hygieniky.

Balaton leží kousek od Vítkova

.

Za koupáním na Balatonu nemusí lidé jezdit až do Maďarska. Mohou totiž využít přírodního koupaliště se stejnojmenným názvem, které se nachází přibližně dva kilometry od Vítkova.

Více než pětihektarová nádrž byla vybudována v sedmdesátých letech minulého století na toku Kamenského potoka. Po vybudování vodního přivaděče z Podhradí nemá nádrž stálý přítok, což má za následek to, že v letních měsících je v nádrži méně vody.

Odpočinout si lidé mohou na písčité pláži, která při vstupu do vody postupně přechází v bahnité dno. V současné době využívají Balaton k rekreaci především hosté kempu, který leží přímo na jeho břehu, a často zde potkáte také rybáře.

Přehrada je k návštěvníkům vstřícná

Slezská Harta. Ilustrační foto.

Přehrada na řece Moravici začala svou funkci plnit v roce 1998 a rychle se stala oblíbeným rekreačním místem. Skýtá řadu možností, jak aktivně strávit dobu letních her a radovánek u vody.

Kromě koupání nabízí i vyjížďky na loďkách a plavbu lodí po přehradě, jachting nebo windsurfing. Rybáři mohou u jejích břehů číhat na kapra, parmu, cejna, ostroretku, jelce, štiku, candáta, úhoře, sumce a další druhy ryb. U přehrady si každoročně dávají dostaveníčko též příslušníci cechu vodnického.

Atraktivní prostředí přilákalo i zahraniční filmaře, kteří na ní točili epizodní záběry pro film Johanka z Arku.

Přehrada Slezská Harta je pro příjemné koupání, rybolov a vodní sporty oblíbená také mezi obyvateli Opavska, kteří na ni dojíždějí. Letos jim dopravu usnadňuje přímé víkendové spojení. Autobusová linka po oba dny vyjíždí z Opavy a přes obce Slavkov, Dolní Životice, Litultovice, Mladecko a Jakartovice doveze pasažéry do Leskovce nad Moravicí k přehradě.

Z opavského stanoviště u východního nádraží odjíždí autobus v 9.32 a 15.32 hodin, z přehrady do Opavy jede v 11.15 a 17.15 hodin. Časově navazuje na vlaková spojení po Opavsku, Ostravsku a Krnovsku.

V nejbližším okolí je dostatek ubytovacích kapacit pod střechou. Pod vodní hladinou této údolní nádrže, tvarem připomínající čínského draka, jsou zatopené části vesnic Nová Pláň, Dlouhá Stráň, Razová, Leskovec a Roudno, kde jsou umístěné hlavní pláže. Vesnici Karlovec voda zcela pohřbila.

Zatopený lom je dost zrádný

Břidlicový lom Šifry s oblibou navštěvují turisté, plavci i potápěči.

Bývalý břidlicový lom Šífr, který pohltila voda, je pro Opavany i přes jeho špatnou pověst také vyhledávaným místem ke koupání. Voda je sice dokonale čistá, ale velmi studená a tím dost zrádná. Na svědomí má už řadu lidí, které zahubila a rozhodně to nebyli žádní slabí plavci, natož neplavci. Hlubině, měřící šestatřicet metrů, podlehli dokonce i trénovaní potápěči.

Zájemci lom najdou v obci Svobodné Heřmanice, vzdálené deset kilometrů jižně od obce Velké Heraltice. Z jedné strany spadají břehy k vodní hladině poměrně pozvolna, z druhé strany jsou však velice strmé. Běžný vstup do vody vede po železné lávce a zhruba před osmi lety přibylo nové molo s betonovými schody k vodě.

Kromě průzračně čisté vody nabízí lom i nádherné přírodní zákoutí.

Na Štěrkovně otevřeli dětské brouzdaliště

Hlučínská štěrkovna je pro mnoho návštěvníků místem odpočinku, ale na své si přijdou také sportovci.

Mezi jedny z nejvíce navštěvovaných lokalit veřejného koupání na Opavsku patří bezesporu Hlučínské jezero. To se může od této sezóny pochlubit několika novinkami. Tou první je horolezecká stěna, kterou mohou návštěvníci využívat už od června. Na horolezce čeká výzva vysoká sedm metrů a Hlučín za ni zaplatil téměř půl milionu korun.

„Povrch je z dobrého materiálu. Úchyty jsou větší, aby stěnu mohli využívat i začátečníci," řekl horolezec Tomáš Brhel. Pro rodiny s dětmi je přichystáno vodní brouzdaliště. Sportovně rekreační areál, který se o část břehů Štěrkovny stará nabízí jak kamenité, tak travnaté pláže. Kdo neholduje plavání přímo v jezeře, může využít také bazény.

Ke sportování nabízí areál plážový volejbal, minigolf, tenis či vodní lyže.