Nový rok opět přinesl řadu nepěkných novinek ve vztahu k našim peněženkám. Jednou z nich je i zdražení benzinu a nafty na čerpacích stanicích. I my jsme se vydali za hranice. Okouknout, jaká je situace. Bylo to v úterý dopoledne.

Hned pár set metrů za hranicemi, v Pietraszynu, nás přivítala první polská čerpačka. K našemu údivu byla zavřená. Nezbývalo než vyrazit do obchodního centra Racibórze. Tam údajně směřuje nejvíc našinců. Je to od hranic jen pár kilometrů.

Hned na okraji města je čerpací stanice Bliska. Máme štěstí. Jedno auto u stojanů má českou značku a na ní T. Je tedy od nás. „Jezdíme sem často nakupovat už několik let. Přiznám se, že jsem nikdy nepočítal, kolik na benzinu ušetřím, ale od Nového roku jsem tu potřetí.

Vždy beru plnou a jeden dvacetilitrový kanystr,“ svěřil se Jiří Mareš z Opavy, kterého jsme zde potkali.

Zastavili jsme se také u pokladny. Dozvěděli jsme se, že Češi tam pro benzin jezdí, ale muž za pultem nemá pocit, že by po Novém roce nákupy Čechů o poznání stouply.

„Vím, že u vás šly ceny nahoru, ale nemyslím si, že by se to tu nějak výrazně projevilo. Dnes tu zatím tuším byli čtyři česky mluvící zákazníci,“ řekl muž, který se představil jako Jacek.

Nějaké výraznější zvýšení nákupů benzinu českými motoristy nám nepotvrdili ani na nedaleké stanic Shell. „Přes týden se jedná o jednorázové nákupy, ale o víkendech přece jen Čechů přibývá. Ale tolik jako před Vánoci jich ani zdaleka není,“ řekla nám obsluha.

Zajímavý názor měl ale jeden z polských řidičů, který – jak se svěřil – jezdí pravidelně z Polska do Itálie a zpět. Podle něj je výhodnější nabrat plnou nádrž v Polsku nebo Rakousku než v Čechách. Do nádrže jeho nákladního iveca se prý vejde 230 litrů nafty a na jednom tankování může ušetřit odhadem pět set korun.

Pokud současný stav zůstane, ušetří tak v přepočtu tisíce korun. Navíc prý dál od hranic je ještě levněji. Tady se už prý přizpůsobili vyšším cenám za hranicí a také o něco zvýšili cenu.

O kolik je v Polsku levnější benzin?

Na kolik vlastně benzin v Polsku vyjde? Včera byl aktuální kurz polského zlotého 6,50 koruny. To znamená, že na benzince Bliska stál litr naturalu 95 v přepočtu 27,75 koruny (4,27 zlotých) a nafta 26,06 koruny (4,01 zlotého).

Ten stejný den pak na čerpačce Benziny v opavské Hradecké ulici vyšel litr naturalu na 30,90 a nafty na 28,50 koruny, u Tesca na Těšínské natural 95 28,90 a nafta 27,20 a u Shellu na Těšínské natural 95 31,30 a nafta 32,90.

Pro porovnání: v pondělí 18. ledna byl celorepublikový průměr cen naturalu 95 29,98 koruny, v Moravskoslezském kraji pak 29,85 koruny. U nafty byly tyto hodnoty 28,45 a 28,40 koruny. Každý si tak snadno spočítá, jestli se mu zajet si do Polska pro benzin vyplatí.